جستجو

فراخوان اولین سوگواره ملی طراحی نشانه های عاشورایی در خراسان جنوبی منتشر شد.

■ مهلت: ۳۰ مهر ۱۳۹۶ ■

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی؛احمد محبی با اعلام این خبر بیان داشت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی با همکاری معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال سوگواره طراحی نشانه های عاشورایی را برگزار می کند.

وی با اشاره به اینکه جلوه‌های شناخته شده فرهنگ مردمی به عنوان یک نماد توصیف می‌شود، افزود: در این میان در بررسی نمادهای اعتقادی، اگرچه بیان فرهنگی به ملیت و قومیت ارتباط پیدا می کند، اما با استفاده از نقوش (موتیف ها) و نمادها(سمبل‌ها) و استفاده از کارکرد استدلالی و سمبلیک، گاهی مفاهیم فرهنگی از جمله هویت فرهنگی در قالب تصویر و نه صرفاً نوشتار در لوگوتایپ ها قابل بروز است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی ادامه داد: رابطه تنگاتنگ فرهنگ و هنرهای تصویری باعث شده است که پاره‌ای از فرم‌ها و نقوش دارای بار فرهنگی باشند یا تداعی فرهنگی ایجاد نمایند؛ بیان فرهنگی می‌تواند در مواردی به صورت توام با بیان تاریخی از یک «شیوه بیان گرافیکی» ناشی شود، که طراحی نشانه جزء ای از آن محسوب می شود.

وی با تاکید بر اینکه طراحی نشانه باید بیانگر فضا، مکان، هویت ملی، فرهنگی و تمدنی یک جامعه در طول تاریخ باشد، به اهداف برگزاری اولین سوگواره طراحی نشانه های عاشورایی در خراسان جنوبی اشاره کرد و اظهار داشت: طراحی نشانه هایی با موضوع و مفاهیم مرتبط با واقعه عاشورا، اشاعه و ترویج فرهنگ حسینی در بین هنرمندان، آشنایی بیشتر هنرمندان با مسائل و مباحث عاشورا و تولید آثار فاخر در زمینه فعالیت های فرهنگی – هنری و مذهبی (نشانه و نماد) از جمله اهداف برگزاری این سوگواره است.

محبی درخصوص شرایط و نحوه پذیرش آثاردر جشنواره گفت: متقاضیان شرکت در جشنواره برای داوری مرحله اول آثار باید فرم درخواست شرکت در جشنواره را از سایت khj.farhang.gov.ir  بخش خدمات الکترونیک دریافت و تکمیل کرده و همچنین تصویر نمونه آثار خود را از طریق لینک http://khj.farhang.gov.ir/fa/home/sog قطعی کنند.

وی با اشاره به اینکه توجه به موضوع سوگواره و دقت در ارسال اثر مرتبط از سوی متقاضیان شرکت در سوگواره ضروری است، افزود: هر هنرمند می تواند حداکثر با ارائه ٧ اثر طراحی نماد یا نشانه) در مرحله اول شرکت کند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی با بیان اینکه نگارش و ارائه متنی کوتاه که بیانگر ایده و هدف هنرمند از خلق آثار باشد، الزامی است، گفت: این سوگواره به صورت یک مرحله ای می باشد که تعدادی از آثار تنها جهت ارائه در نمایشگاه انتخاب و تعدادی جزو پذیرفته شدگان نهایی خواهند بود.

به گفته وی، به آثاری که به مرحله نمایشگاه نیز راه یابند گواهی شرکت داده خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه ثبت نام، تکمیل فرم شرکت و ارسال تصویر آثار، فقط از طریق پایگاه اطلاع رسانی جشنواره امکان پذیر است، ادامه داد: حجم فایل ارسالی باید حداکثر ۴ مگا بایت با کیفیت ٣٠٠  dpi با پسوند jpg و مود RGB باشد.

به گفته وی، تکمیل فرم و ارسال آثار به منزله قبول شرایط و مقررات جشنواره است و با توجه به اینکه اطلاعات فرم ثبت نام و عناوین آثار در تهیه مطالب انتشاراتی و نمایشگاهی مورد استفاده قرار خواهد گرفت، مسئولیت صحت اطلاعات ارسالی بر عهده شرکت کننده است.

محبی تصریح کرد: استفاده از آثار تولیدی برای چاپ در کتاب و سایر اقلام انتشاراتی، تبلیغاتی، بانک اطلاعات و برگزاری نمایشگاه تصویر آثار و هرگونه بهره برداری با ذکر نام صاحب اثر برای برگزار کنندگان سوگواره محفوظ است.

 

فقط به آفرینش اثر فکر کنید!

فستیوارت ثبت نام شما را انجام می‌دهد.

می‌توانید از خدمات ویژه‌ی «دپارتمان‌های تخصصی فستیوارت» برای ثبت‌نام، واریز و دریافت هزینه‌های ارزی، ترجمه‌ی متون ادبی، طراحی پورتفولیو، پوستر و … استفاده کنید.

اینجا کلیک کنید.
این خبر را برای دیگران بفرستید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب مهم این صفحه