جستجو

فراخوان جایزه معمار ۱۳۹۷ توسط مجله معمار منتشر شد.

■ مهلت: شنبه ۳ شهریور برای طرح های مسکونی، یکشنبه ۴ شهریور برای طرح های بازسازی، دوشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۷ برای طرح های عمومی ■

به گزارش فستیوارت بر اساس خبری که توسط وبسایت هنر معماری آنلاین تنظیم شده، مجله معمار فراخوان جایزه معمار ۱۳۹۷ را منتشر نموده است. تمام پروژهای ساخته شده پس از انقلاب در چهار گروه عمومی، بازسازی، مسکونی تک واحدی و مسکونی آپارتمانی در ایران که در دوره های قبل جایزه معمار شرکت نکرده اند، مجاز به شرکت در رقابت سال جاری هستند و در چهار گروه جداگانه مورد ارزیابی قرار می گیرند. پروژه های معماری داخلی، اگر دخل و تصرف در اجزای ثابت فضای آنها صورت گرفته باشد امکان شرکت در گروه بازسازی را خواهند داشت. اما پروژه های مرمتی مجاز به شرکت در رقابت نیستند.

≡ معیارهای داوری

معیارهای عمومی زیر در داوری تمامی پروژه ها مدنظر قرار خواهند گرفت.

 • خلاقیت و نوآوری در طراحی و نوآوری در کاربرد مصالح و فناوری ساختمان
 • مواجهه خلاقانه با مشکلات خاص پروژه از جمله: محدودیت های اقتصادی، شرایط خاص سایت از نظر ابعاد و اندازه ها، ضوابط و رویه های قانونی (به ویژه در شهرها). دشواری های فنی و…
 • دقت و نوآوری در طراحی جزئیات
 • توجه به محیط پیرامونی و شرایط اقلیمی، ارزش های زیست محیطی و تعهدات اجتماعی
 • بدیهی است که قضاوت نهایی در مورد هر پروژه ته از طریق مشخص کردن امتیاز آن در هر کدام از موارد فوق و معدل گیری از امتیازات، که با قضاوت درباره تمامیت آن صورت خواهد گرفت.

≡ روش داوری

 • روش داوری همچون سال های گذشته شامل چند مرحله حذف و انتخاب برای گزینش پروژه های نیمه نهایی، تنهایی و برندگان در هر چهار گروه خواهد بود.

≡ جوایز

 • مبلغ کل جوایز ۶۰ میلیون تومان است که بنا به صلاحدید داوران بین برندگان چهار گروه تقسیم خواهد شد.

≡ نحوه شرکت در جایزه معمار

۱- در مرحله نخست همه شرکت کنندگان می بایست مدارک خود را پرینت شده در صفحات A3 (به جز صفحه شرح پروژه که حداکثر در دو صفحه A4 باید باشد) به صورت سیمی شده در موعدهای مقرر (شنبه ۳ شهریور برای طرح های مسکونی، یکشنبه ۴ شهریور برای طرح های بازسازی، دوشنبه ۵ شهریور برای طرح های عمومی) تا ساعت ۴ بعداز ظهر به آدرس مجله در خیابان شریعتی، پایین تر از میرداماد. نرسیده به بزرگراه همت. کوچه دیباج، پلاک ۶، طبقه دوم، واحد ۶ (تلفن و دورنگار: ۲-۲۶۴۰۰۹۸۰) بفرستند.

■ روی هیچ کدام از پرینت های A3 نام طراح و دفتر طراحی ذکر نشود. نام پروژه. نام | طراح. نشانی، شماره تلفن و دورنگار در صفحه شرح پروژه A4 و روی پاکت نوشته شود.

≡ مدارک لازم عبارت اند از:

الف) شرح پروژه حداکثر در دو صفحه A4 با حروفی که به راحتی قابل خواندن باشند شامل موارد زیر:

 • تیم طراحی معماری، سازه، تأسیسات و … و همچنین مجریان اصلی پروژه
 • مشخصات کارفرما و بهره برداران
 • محل پروژه با کروکی و نشانی دقیق
 • کاربری بنا با ذکر جزئیات
 • سازه و تأسیسات بنا به طور کلی
 • سطوح زیربنا و زمین پروژه
 • ایده طراحی
 • سال شروع و خاتمه اجرا
 • و نوآوری ها و مزایای پروژه
 • در این مرحله CD لازم نیست.

طراحان پروژه های بازسازی باید توضیحات اضافی در موارد زیر ارائه دهند:

 • کاربری قبلی و فعلی بنا
 • محدوده مداخلات
 • وضعیت بنا قبل از بازسازی
 • مهم ترین ارزش های بنای موجود
 • سازه و تأسیسات اولیه بنا

ب- تصاویر و نقشه ها برای هر چهار گروه

 • پلان نشان دهنده موقعیت بنا در محیط اطراف
 • پلان طبقات اصلی
 • مقاطع و نماهای اصلی
 • تصاویر نشان دهنده ساختمان در محیط اطراف. داخلی و خارجی ساختمان و جرنیات مهم
 • هر گونه تصویر، طرح یا نموداری که درک پروژه را تسهیل کند.

■ پروژه های بازسازی می‌بایست تصاویر وضعیت بنا را قبل و بعد از مداخله نشان دهند.

۲- در مرحله نخست هیئت داوران در روزهای ۱۰ و ۱۱ شهریور مدارک رسیده را بررسی و مواردی را که از نظر آنها در مرحله نخست حذف می شوند مشخص می کند. پروژه های باقیمانده به مرحله نیمه نهایی راه می یابند.

٣- همه طراحانی که به مرحله نیمه نهایی راه یافته اند، می بایست مدارک پروژه خود (شامل شیت ها و CD) را مطابق جدول زمانی: طرح های مسکونی در روز شنبه ۳۱ شهریور. طرح های بازسازی در روز یکشنبه ۱ مهر و طرح های عمومی در روز دوشنبه ۲ مهر، تا ساعت ۴ بعداز ظهر به آدرس محله در خیابان شریعتی، پایین تر از میرداماد، نرسیده به بزرگراه همت. کوچه دیباج. پلاک ۶ طبقه دوم، واحد ۶ ( تلفن و دورنگار: ۲۶۴۰۰۹۸۰ الی ۲) تحویل دهند.

 • همه نقشه ها، عکس ها و توضیحات می بایست روی قوم (foamboard) به ابعاد ۵۰*۷۰ سانتی متر (حداکثر ۵ صفحه) و به صورت عمودی چسبانده شوند (حتما از صفحات چوبی و Pvc استفاده نشود)
 • روی هیچ کدام از شیت ها نام طراح و دفتر طراحی ذکر نشود. نام پروژه، نام طراح نشانی، شماره تلفن و دورنگار روی پاکت نوشته شود.
 • CD حاوی متن با فرمت Word، تصاویر و نقشه های ۳۰۰DPI با فرمت JPEG با TIF. از این تصاویر برای تهیه فیلم فینالیست ها و برندگان استفاده می شود.
 • پروژه های متعدد متعلق به یک معمار (مشاور) در پاکت های جداگانه ارسال شود.
≡ اعلام نتایج داوری و اعطای جوایز

داوری پروژه های راه یافته به مرحله نیمه نهایی در روزهای ۷ و ۸ مهر ماه ۱۳۹۷ برگزار خواهد شد.

 • جوایز برندگان این دوره در ۱۲ مهر ۱۳۹۷ طی مراسمی که محل برگزاری آن متعاقبا اعلام خواهد شد، اهدا می شود.

علاقمندان برای اطلاعات بیشتر درباره جایزه معمار می توانند با دفتر مجله تماس بگیرند یا به سایت مجله به نشانی info @ mermarmagazine . com یا کانال مجله مراجعه نمایند.

≡ داوران:

مهرداد ایروانیان

متولد ۱۳۳۶، معمار، مجسمه ساز و نقاش، فارغ التحصیل رشته معماری از دانشگاه یو اس ال آمریکا، در زمینه طراحی ساختمان منظره نگاری و ساخت فعال است، از جمله پروژه های معماری او می توان به پارک باغ بلند، منظره شهری دروازه قرآن، ساختمان اداره گاز استان فارس، خانه های مسکونی ۱۸- ۱، ساختمان اتاق بازرگانی، موزه تاروپود و مجموعه رستوران هفت خوان و مجموعه سرزمین سبز اشاره کرد. در سال ۲۰۰۲ جایزه معماری ماربل (MAA) را برای طراحی منظر دروازه قرآن (ورودی شمالی شیراز) گرفت. همچنین در چهار دوره کاندید دریافت جایزه آقاخان بوده است. او با دانشگاه آزاد از سال ۷۴ و دانشکده حافظ با تدریس دروس معماری معاصر و تاریخ معماری همکاری دارد.

رضا علی آبادی

دانش آموخته معماری از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در سال ۱۹۹۹، سال ۲۰۰۶ تحصیلات تکمیلی را در دانشگاه مک گیل به پایان رساند و پس از کسب مجوز کار حرفه ای، در سال ۲۰۱۰ «دفتر معماری بوتیک» RZLBD را در تورنتو تأسیس کرد، دامنه کار دفتر از طراحی ساختمانها تا اشیا، برگزاری چیدمان و نمایشگاه، و انتشار مجله ای با عنوان rzlboPOST را در برمی گیرد.

برای شناخت کیفیت شاخص کارهای این استودیو در مقیاس های مختلف، می توان به جوایز متعددی که کسب کرده اشاره کرد، از جمله جایزه بین المللی معماری آمریکا ۲۰۱۷ و دو جایزه از انجمن معماران اونتاریو، کارهای این دفتر در عرصه های داخلی و جهانی نیز به نمایش گذاشته شده و در بیش از ۷۰ نشریه به چاپ رسیده اند. علی آبادی به پژوهش در زمینه هایی مثل معماری میکرو، ایده های خانه سازی برای آینده و دیگر ابعاد شهرسازی همچون تراکم علاقمند است. انتشارات انگلیسی Artifice اخیرا تک نگاری کارهای او را که مروری بر کارهای هفت سال گذشته اوست، منتشر کرده است.

زدنیک فرانک(Zdeněk Fránek)

متولد سال ۱۹۶۱ در بوسگویج، جمهوری چک، دانش آموخته رشته معماری از دانشکده معماری دانشگاه فنی برنو، در سال ۱۹۸۹ دفتر معماری فرانک را تأسیس کرد. او علاوه بر تدریس در چندین دانشکده معماری، سال ۲۰۱۲ رئیس دانشکده معماری دانشگاه فنی لیبرک بوده است. کارهای او در نمایشگاه های متعددی به نمایش گذاشته شده اند، از جمله خانه هنر برنو، گالری سی سی سی پکن، و چند شهر دیگر جمهوری چک در حال حاضر، علاوه بر طراحی و تدریس در دانشگاه، مقالاتی در جمهوری چک و کشورهای دیگر منتشر می کند. او سخنرانی هایی نیز در شهرهای دیگر از جمله دهلی نو، گنت، و سانتیاگوی شیلی داشته است.

محمدرضا قدوسی

متولد سال ۱۳۵۵، دانش آموخته دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی است، دارای سابقه کار در ایران، کانادا و عراق است و در طرح های جامع مسئول بوده است. او که از مؤسسان استودیو زاو در سال ۱۳۸۵ است، اکنون با همکاران، دیدگاه مدیریت مصرف منابع برای داشتن فضای زندگی بهتر» را پیش می برند. «زاو» تاکنون چندین جایزه ملی و بین المللی کسب کرده است، از جمله منتخب روزنامه نیویورک تایمز سال ۲۰۰۹، منتخب جایزه فریتز هوگر ۲۰۱۷ و جایزه معمار، از قدوسی مقالات متعددی در مجلات ایرانی و خارجی چاپ شده است.

شامیل محمدزاده

متولد ۱۳۲۴، دانش آموخته معماری از دانشگاه شهید بهشتی، فعالیت حرفه ای را از سال ۱۳۴۶ با همکاری با وزارت مسکن و شهرسازی، مهندسان مشاور نقش جهان، مهندسان مشاور گنو، مهندسان مشاور بن سار، علاوه بر دفتر شخصی اش، آغاز کرد.

استادیوم ۵۰ هزار نفری یادگار امام تبریز (برنده رتبه اول استادیوم سیز از سوی AFC)، سالن چند منظوره بانوان تبریز و استادیوم ۷۵ هزار نفری نقش جهان اصفهان، محصول همکاری او به عنوان طراح ارشد با مهندسان مشاور آرتک تا امروز است. در طراحی مسابقه پدیده کیش با مهندسان مشاور شیردل و همکاران (برنده رتبه اول)، مسابقه مرکز فرهنگی سمرقند ازبکستان، طراحی باع موزه حصار کاخ سعدآباد، هتل ۴۰۰ اتاقی صنایع و معادن و ساختمان کنترل مرکزی کارخانه سیمان بوشهر همکاری داشته است

ساختمان اداری آقای مغزی (رتبه پنجم جایزه معمار سال ۸۰)، ساختمان تحقیقاتی فرا افرند در پارک فناوری پردیس (رتبه : اول جایزه ساختمان های تحقیقاتی سال ۸۲)، محصول نگاه شخصی اوست. او سابقه ۱۰ سال تدریس در دانشگاه آزاد و داوری در مسابقات معماری از جمله جایزه معمار و جایزه معماری داخلی ۹۵ را دارد.

فقط به آفرینش اثر فکر کنید!

فستیوارت ثبت نام شما را انجام می‌دهد.

می‌توانید از خدمات ویژه‌ی «دپارتمان‌های تخصصی فستیوارت» برای ثبت‌نام، واریز و دریافت هزینه‌های ارزی، ترجمه‌ی متون ادبی، طراحی پورتفولیو، پوستر و … استفاده کنید.

اینجا کلیک کنید.
این خبر را برای دیگران بفرستید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب مهم این صفحه