منو

لینک وبسایت فراخوان جذب ایده پایانه مسافری هوایی ایرانشهر

فراخوان جذب ایده پایانه مسافری هوایی ایرانشهر منتشر شد.

■ مهلت: ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ ■

■ شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در راستای تجلی اندیشه ایران­شهری، از این جهت حایز اهمیت است که نقطه آغاز و پایان سفر به سرزمین ایران است. این موضوع وزارت راه و شهرسازی را بر آن داشت تا مکانی را به عنوان پایانه اصلی مسافری هوایی کشور معرفی نماید که علاوه بر عملکرد مورد انتظار، خود گویای ویژگی­های این سرزمین باشد. ساختمانی که علاوه بر عملکرد فرودگاهی، ماموریت خود را به عنوان اولین و آخرین نقطه سفر به ایران­شهر به درستی ایفا نماید.

■ از یک سوی، اقدامات مکمل و طراحی هویت­مند پایانه مسافری هوایی و نقش فرودگاه در توسعه ملی و توانایی آن در رشد اقتصادی کشور که در ماده ۱۶۶ قانون برنامه پنج­ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران نیز به آن اشاره شده است، از نکات حائز اهمیت در تقویت موقعیت کشور در شبکه حمل و نقل هوایی بین­المللی، توسعه پایدار و اشتغال مولد می­باشد.

■ از سویی دیگر پایانه­های مسافری هوایی که دروازه ورودی به شهرها و کشورها می­باشند به عنوان نوعی نماد یک شهر و کشور شناخته می­شوند. زیبایی، شکوه، تسهیلات و امکانات، معماری و چشم­نوازی یک پایانه فرودگاهی بیان­گر وضعیت اجتماعی فرهنگی و حتی سیاسی آن شهر یا کشور می­باشد.

■ وزارت راه و شهرسازی و شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در نظر دارد دستیابی به “ایده یا ایده­­های برتر” برای طراحی پایانه مسافری هوایی بین­المللی ایران­شهر (پایانه ایران­شهر) را از طریق فراخوان عمومی، به مرحله اقدام بگذارد. این فراخوان، به منظور جلب مشارکت همه علاقمندان و صاحبان اندیشه و نظر، صورت می­گیرد.

 ≡ موقعیت شهر فرودگاهی بین­المللی امام خمینی (ره)

  • شهر فرودگاهی بین­المللی امام خمینی (ره) در ۳۵ کیلومتری جنوب تهران واقع شده و در حال حاضر از لحاظ تعداد پایانه مسافری در شرایط زیر می­باشد؛
  • پایانه شماره ۱ : نخستین و تنها پایانه فعال فرودگاه می­باشد سالانه ۸ میلیون نفر مسافر از طریق آن جابجا می­شود.
  • پایانه سلام: دومین پایانه فرودگاه، «سلام» نام دارد که در مراحل نهایی ساخت قرار داشته و ظرفیت پذیرش جابجایی بالغ بر ۵ میلیون نفر مسافر در سال را دارد.
  • پایانه ایران‌شهر: سومین پایانه فرودگاه، «ایران­شهر» نام دارد که اکنون در مرحله مطالعاتی قرار دارد. این پایانه در فاز اول احداث توانایی پذیرش ۲۵ میلیون مسافر در سال را خواهد داشت. “ایران­شهر” بزرگترین پایانه هوایی کشور خواهد بود و در فاز نهایی توسعه قادر به جابجایی ۶۳ میلیون مسافر می­باشد.

≡ ایده پردازی:

■ شرکت­ کنندگان در این مرحله می­ توانند انتظار خود و ذهنیتی که دوست دارند پایانه فرودگاهی اصلی کشورشان داشته باشد را بیان کنند. شرکت در این فراخوان برای عموم مردم آزاد است. شرکت­کنندگان می­توانند از اشخاص حقیقی و یا حقوقی باشند؛ اعم از شرکت­های معماری و طراحی، طراحان حرفه­ای، دانشجویان و حتی دانش­آموزانی که می­خواهند سهمی در آینده فرودگاه خود داشته باشند.

■ دارندگان هر نوع ایده و یا طرح از قبیل طرح­های معماری، مفهومی، حجمی، محتوایی، نوشتاری، هنری و هویتی خلاقانه که مبتنی بر فرهنگ و هویت کشور باشد، می­توانند در این فراخوان شرکت نماید.

≡ چشم انداز:

■ دستیابی به اثری ماندگار و کارآمد و معرف فرهنگ و هویت اسلامی و ایرانی در ذهن مسافران و مخاطبان در مقیاس جهانی

≡ معیارهای پایه:

  • ایجاد فضایی آرام برای کاهش اضطراب و تنش ناشی از سفر
  • ایجاد فضایی خاطره­انگیز همراه با عرضه هویت و اصالت اسلامی و ایرانی
  • القای حس دعوت­کنندگی و خوش آمدگویی
  • منحصر به فرد بودن و در عین حال تجانس با الگوهای بومی و هویت­بخش
  • هماهنگی و تناسب با شرایط اقلیمی، نام و عملکردهای یک پایانه مسافری هوایی
  • توجه به اجرایی بودن طرح

 ≡ نحوه ارائه ایده­:

■ با هدف آزادسازی ظرفیت­ های خلاقانه فکری و طراحی، محدودیتی در قالب و سبک ارائه برای ایده­ها وجود ندارد. بنابراین نحوه ارائه ایده، توضیحات درباره آن و روش انتقال صحیح مفهوم، بر عهده شرکت­کننده خواهد بود (که در هریک از دسته­بندی­های چهارگانه “فیلم / عکس / انیمیشن / موسیقی”، “حجم­سازی / معماری”، “نقاشی / طرح گرافیکی”، “ادبیات / فلسفه” قابل پذیرش است)

شرکت­ کنندگان می­توانند ایده­های خود را از یکی از طرق وبسایت www.MyAirport.ir ، رایانامه Idea@myairport.ir ، نشانی پستی تهران، خیابان قائم مقام فراهانی، کوچه یکم، پلاک ۱۳، دبیرخانه ایران­شهر، شماره دورنگار  ۸۹۷۷۸۰۷۰  و یا شبکه­های مجازی ارسال و کد رهگیری دریافت نمایند. (جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به وبسایت مراجعه فرمایید)

≡ جوایز:

■ ایده ­های برتر در فرآیند طراحی مفهوم و هویت پایانه فرودگاهی ایران­شهر مورد استفاده قرار خواهند گرفت. همچنین به ۱۰  ایده برتر داخلی و ۵ ایده برتر خارجی مجموعاً یک میلیارد ریال همراه با لوح تقدیر اعطاء خواهد شد.

غیر از آفرینش هنری و ادبی، به دغدغه بیشتر نیاز ندارید. در صورت تمایل، ثبت نام، ترجمه متن یا اطلاعات و وایز هزینه شرکت در فراخوان های بین المللی برای شما انجام می شود.

≡ برای سفارش ترجمه، ثبت نام یا پرداخت هزینه ها از طریق تلگرام، اینجا کلیک کنید.

دسته بندی ها: فراخوان, فراخوان ادبی, فراخوان ایده, فراخوان رایگان, فراخوان معماری و طراحی داخلی, فراخوان هنری

دیدگاه ها