جستجو

فراخوان جذب ایده پایانه مسافری هوایی ایرانشهر منتشر شد.

■ مهلت: ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ ■

■ شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در راستای تجلی اندیشه ایران­شهری، از این جهت حایز اهمیت است که نقطه آغاز و پایان سفر به سرزمین ایران است. این موضوع وزارت راه و شهرسازی را بر آن داشت تا مکانی را به عنوان پایانه اصلی مسافری هوایی کشور معرفی نماید که علاوه بر عملکرد مورد انتظار، خود گویای ویژگی­های این سرزمین باشد. ساختمانی که علاوه بر عملکرد فرودگاهی، ماموریت خود را به عنوان اولین و آخرین نقطه سفر به ایران­شهر به درستی ایفا نماید.

■ از یک سوی، اقدامات مکمل و طراحی هویت­مند پایانه مسافری هوایی و نقش فرودگاه در توسعه ملی و توانایی آن در رشد اقتصادی کشور که در ماده ۱۶۶ قانون برنامه پنج­ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران نیز به آن اشاره شده است، از نکات حائز اهمیت در تقویت موقعیت کشور در شبکه حمل و نقل هوایی بین­المللی، توسعه پایدار و اشتغال مولد می­باشد.

■ از سویی دیگر پایانه­های مسافری هوایی که دروازه ورودی به شهرها و کشورها می­باشند به عنوان نوعی نماد یک شهر و کشور شناخته می­شوند. زیبایی، شکوه، تسهیلات و امکانات، معماری و چشم­نوازی یک پایانه فرودگاهی بیان­گر وضعیت اجتماعی فرهنگی و حتی سیاسی آن شهر یا کشور می­باشد.

■ وزارت راه و شهرسازی و شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در نظر دارد دستیابی به “ایده یا ایده­­های برتر” برای طراحی پایانه مسافری هوایی بین­المللی ایران­شهر (پایانه ایران­شهر) را از طریق فراخوان عمومی، به مرحله اقدام بگذارد. این فراخوان، به منظور جلب مشارکت همه علاقمندان و صاحبان اندیشه و نظر، صورت می­گیرد.

 ≡ موقعیت شهر فرودگاهی بین­المللی امام خمینی (ره)

  • شهر فرودگاهی بین­المللی امام خمینی (ره) در ۳۵ کیلومتری جنوب تهران واقع شده و در حال حاضر از لحاظ تعداد پایانه مسافری در شرایط زیر می­باشد؛
  • پایانه شماره ۱ : نخستین و تنها پایانه فعال فرودگاه می­باشد سالانه ۸ میلیون نفر مسافر از طریق آن جابجا می­شود.
  • پایانه سلام: دومین پایانه فرودگاه، «سلام» نام دارد که در مراحل نهایی ساخت قرار داشته و ظرفیت پذیرش جابجایی بالغ بر ۵ میلیون نفر مسافر در سال را دارد.
  • پایانه ایران‌شهر: سومین پایانه فرودگاه، «ایران­شهر» نام دارد که اکنون در مرحله مطالعاتی قرار دارد. این پایانه در فاز اول احداث توانایی پذیرش ۲۵ میلیون مسافر در سال را خواهد داشت. “ایران­شهر” بزرگترین پایانه هوایی کشور خواهد بود و در فاز نهایی توسعه قادر به جابجایی ۶۳ میلیون مسافر می­باشد.

≡ ایده پردازی:

■ شرکت­ کنندگان در این مرحله می­ توانند انتظار خود و ذهنیتی که دوست دارند پایانه فرودگاهی اصلی کشورشان داشته باشد را بیان کنند. شرکت در این فراخوان برای عموم مردم آزاد است. شرکت­کنندگان می­توانند از اشخاص حقیقی و یا حقوقی باشند؛ اعم از شرکت­های معماری و طراحی، طراحان حرفه­ای، دانشجویان و حتی دانش­آموزانی که می­خواهند سهمی در آینده فرودگاه خود داشته باشند.

■ دارندگان هر نوع ایده و یا طرح از قبیل طرح­های معماری، مفهومی، حجمی، محتوایی، نوشتاری، هنری و هویتی خلاقانه که مبتنی بر فرهنگ و هویت کشور باشد، می­توانند در این فراخوان شرکت نماید.

≡ چشم انداز:

■ دستیابی به اثری ماندگار و کارآمد و معرف فرهنگ و هویت اسلامی و ایرانی در ذهن مسافران و مخاطبان در مقیاس جهانی

≡ معیارهای پایه:

  • ایجاد فضایی آرام برای کاهش اضطراب و تنش ناشی از سفر
  • ایجاد فضایی خاطره­انگیز همراه با عرضه هویت و اصالت اسلامی و ایرانی
  • القای حس دعوت­کنندگی و خوش آمدگویی
  • منحصر به فرد بودن و در عین حال تجانس با الگوهای بومی و هویت­بخش
  • هماهنگی و تناسب با شرایط اقلیمی، نام و عملکردهای یک پایانه مسافری هوایی
  • توجه به اجرایی بودن طرح

 ≡ نحوه ارائه ایده­:

■ با هدف آزادسازی ظرفیت­ های خلاقانه فکری و طراحی، محدودیتی در قالب و سبک ارائه برای ایده­ها وجود ندارد. بنابراین نحوه ارائه ایده، توضیحات درباره آن و روش انتقال صحیح مفهوم، بر عهده شرکت­کننده خواهد بود (که در هریک از دسته­بندی­های چهارگانه “فیلم / عکس / انیمیشن / موسیقی”، “حجم­سازی / معماری”، “نقاشی / طرح گرافیکی”، “ادبیات / فلسفه” قابل پذیرش است)

شرکت­ کنندگان می­توانند ایده­های خود را از یکی از طرق وبسایت www.MyAirport.ir ، رایانامه Idea@myairport.ir ، نشانی پستی تهران، خیابان قائم مقام فراهانی، کوچه یکم، پلاک ۱۳، دبیرخانه ایران­شهر، شماره دورنگار  ۸۹۷۷۸۰۷۰  و یا شبکه­های مجازی ارسال و کد رهگیری دریافت نمایند. (جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به وبسایت مراجعه فرمایید)

≡ جوایز:

■ ایده ­های برتر در فرآیند طراحی مفهوم و هویت پایانه فرودگاهی ایران­شهر مورد استفاده قرار خواهند گرفت. همچنین به ۱۰  ایده برتر داخلی و ۵ ایده برتر خارجی مجموعاً یک میلیارد ریال همراه با لوح تقدیر اعطاء خواهد شد.

فقط به آفرینش اثر فکر کنید!

فستیوارت ثبت نام شما را انجام می‌دهد.

می‌توانید از خدمات ویژه‌ی «دپارتمان‌های تخصصی فستیوارت» برای ثبت‌نام، واریز و دریافت هزینه‌های ارزی، ترجمه‌ی متون ادبی، طراحی پورتفولیو، پوستر و … استفاده کنید.

اینجا کلیک کنید.
این خبر را برای دیگران بفرستید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب مهم این صفحه