منو

لینک وبسایت این فراخوان فراخوان جشنواره بین المللی عکس سلامت روان ۲۰۱۸

فراخوان جشنواره بین المللی عکس سلامت روان ۲۰۱۸ منتشر شد.

 • مهلت:‌ ۵ دی ۱۳۹۷

سلامتی محصول سه بعد انسان یعنی «سلامت جسم، سلامت روان و سلامت اجتماعی» است این ابعاد در کنار هم سلامتی و سالم زیستن را ایجاد می کنند. در این بین تامین سلامت روانی، جسمی و اجتماعی یکی از اساسی ترین اهداف نظام سلامت است چرا که سالم زیستن با کارآیی فردی و اجتماعی افراد و در کنار آن با بخش های مختلف توسعه و پیشرفت های علمی و صنعتی جامعه گره خورده است و جوامع برای پیشرفت، بهتر است که منابع زیادی را برای بهبود سلامت روان جامعه مصرف کنند.

طبق تعریف، احساس رضایتمندی از خویش و با ارزش بودن و توانایی ارتباط مناسب و همدلی کردن با دیگران و حرکت بسوی رشد و تعالی، از نشانه های سلامت روان است . این جشنواره با ایجاد بستری جهت هم افزایی و هم فکری از منظر دیدگاه های متنوع فرهنگی قصد دارد با افزایش آگاهی عمومی در زمینه سلامت روان و حساس نمودن جامعه  موجب ارتقای  سطح سواد سلامت روانی اجتماعی افراد و افزایش شاخص های سلامت روان گردد.

به رسمیت در آوردن سلامت روان در گرو افزایش سواد سلامت روان می باشد تا از این طریق بر انگ اختلالات و بیماریهای روانپزشکی فائق آمده و راه را بر درمان به موقع بیماران باز و اقدامات پیشگیرانه نیز تقویت گردد. از این رو هنر عکاسی از جمله ابزارهایی است که با بهره گیری از اشکال متنوع، می تواند کارکردی دو گانه از حیث نمایش هنری و بسترسازی فرهنگی پیرامون موضوعات مرتبط با سلامت روان داشته باشد و این نگاه جدید قادر است با آمیختن تکنیک های هنر عکاسی و مضامین روانشناختی از راه ایجاد همدلی و هم حسی باعث شکل گیری ارتباط بین اثر هنری و مخاطب گردد و پالایش روانی جامعه را فراهم نماید.

باتوجه بر تجارب چهار دوره پیشین که در سالهای ۸۹، ۹۰، ۹۲ در سطح ملی و در سال ۹۶ در سطح بین المللی برگزار گردید، پنجمین جشنواره بین المللی عکس سلامت روان با هدف افزایش آگاهی در جامعه و با استفاده از هنر عکاسان ایران وجهان و به منظور باز آفرینی ارائه موثر موضوعات توسط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان، با حمایت دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی و با همکاری کلوپ عکس فوکوس، نمایندگی فدراسیون بین المللی هنر عکاسی (فیاپ) در ایران (با مجوز شماره FPC W2018/B02) و مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برگزار می شود. این جشنواره، زیر نظر فدراسیون بین المللی هنر عکاسی (فیاپ)  (با شماره مجوز ۶۰۰/۲۰۱۸) است. عکس های راه یافته به این جشنواره، ضمن ثبت در آرشیوFIAP  بنام عکاس، برای دریافت القاب FIAP نیز محاسبه خواهد شد.

مراحل شرکت در جشنواره:

مطالعه دقیق و کامل فراخوان
انتخاب عکس ها
تغییر اندازه عکس ها با توجه به راهنمای تغییر سایز عکس
ثبت نام در سایت جشنواره
آپلود عکس ها
شرکت کنندگان جشنواره بین المللی عکس خیام و سایر جشنواره هایی که از دبیرخانه دیجیتال فوکوس استفاده کرده اند، با همان نام کاربری و بدون نیاز به ثبت نام دوباره، می توانند در جشنواره شرکت کنند.
برای جلوگیری از ثبت نام های بی هدف و تکراری، سایت به گونه ای طراحی شده که از این پس نام کاربری، کد ملی شرکت کننده باشد. چون ممکن است در روزهای پایانی اختلال در شبکه اینترنت وجود داشته باشد، پیش بینی لازم را انجام دهید و ثبت نام را به روزهای پایانی موکول نکنید.

هزینه ثبت نام:

این جشنواره رایگان است. از آنجا که دانشگاه علوم پزشکی زنجان تمامی هزینه های جشنواره را پوشش می دهد، نیازی به پرداخت هزینه ثبت نام نیست.

موضوعات:

 • جشنواره در دو بخش برگزار می شود:
  • موضوع آزاد
  • موضوع سلامت روان

در هر بخش می توان چهار عکس (درمجموع ۸ عکس برای ۲ بخش) ارسال کرد. هر عکس را تنها در یک بخش می توان شرکت داد. عکس ها باید طبق تعاریف فراخوان باشند. عکس ها می توانند رنگی یا سیاه و سفید باشند.
در بخش آزاد می توان عکس هایی با هر موضوع را شرکت داد. به عنوان مثال: پرتره, آیین ها, طبیعت, حیات وحش, چشم انداز, سفر, معماری, طبیعت بی جان, فوتوژورنالیسم, نجوم, خلاقه و غیره. در تمامی بخش ها استفاده از هر نوع تکنیک مجاز است, از جمله :فتومونتاژ, پانوراما, HDR و غیره.
تعریف عکس با موضوع سلامت روان: در پیوند با اهداف جشنواره، آثار ارسالی و موضوع اصلی عکس باید به نحوی مرتبط با حیطه سلامت روانی، اجتماعی و معنوی باشد، نظیر: شادی، ارتباطات اجتماعی، کودکان و جهان روانشاختی آنها، ارتباط موثر، درک متقابل جمعی، فرزند پروری مثبت، حمایت از زنان، سالمندان، کودکان و گروههای آسیب پذیر، پذیرش تفاوت ها، پذیرش بیماران روانپزشکی، انگ زدایی از اختلالات روانپزشکی، تاب آوری روانشناختی، مولفه های تاثیر گذار سلامت اجتماعی برسلامت روان و سایر موضوعات مرتبط با بهداشت روان باشد.
تعریف عکس: عکس ارسالی باید توسط خود عکاس بر روی امولسیون عکاسی (نگاتیو یا اسلاید) و یا بصورت دیجیتالی عکاسی شده باشد (به عبارت دیگر عکس باید از برخورد نور به امولسیون عکاسی (نگاتیو یا اسلاید) و یا حسگر دیجیتال بوجود آمده باشد). در تمامی بخش های این جشنواره عکس را می توان با استفاده از تکنیک های سنتی, الکترونیکی و یا تکنیک های گرافیکی کامپیوتری دستکاری کرد, اما تمام اجزا مورد استفاده باید توسط خود عکاس, عکاسی شده باشد و محتوای عکس غالب باشد. خروجی نهایی باید بر روی کاغذ عکاسی چاپ شده و یا فایل دیجیتال عکس باشد.

تقویم جشنواره:
 • آغاز ثبت نام و دریافت عکس ها: ۷ آبان ۱۳۹۷
 • آخرین مهلت ثبت نام و دریافت عکس ها: ۵ دی ۱۳۹۷
 • داوری: دی ۱۳۹۷
 • اعلام پذیرفته شدگان و نامزدهای جوایز: ۱۰ بهمن ۱۳۹۷
 • اهدای جوایز و نمایشگاه: اردیبهشت ۱۳۹۸
 • تحویل کتاب به راه یافتگان: توزیع در مراسم اهدای جوایز
شورای اجرایی و داوران:
شورای اجرایی:
 • رئیس جشنواره: دکتر پرویز قزلباش
 • دبیر جشنواره: دکتر محمد رضا صائینی
 • ناظر کیفی و فنی: شهره نصر
 • مدیر هنری و مدیر بخش بین الملل: علی سامعی, MFIAP, EFIAP/b, ESFIAP
 • مدیر اجرایی: لیلا پازکی
 • مدیر IT: احمد سامعی
 • مدیر روابط عمومی: رضا میر محرابی
 • طراح لوگو: شیوا اسدی
 • گرافیست: احمد خطیری
هیئت داوران:
 • موضوع آزاد
  • Riccardo BUSI, EFIAP, HonEFIAP از ایتالیا (رییس فیاپ)
  • Freddy VAN GILBERGEN, MFIAP, EFIAP/s, HonEFIAP، از بلژیک (معاون فیاپ)
  • Silvano MONCHI, HonEFIAP, EFIAP از ایتالیا
  • کیارنگ علایی
  • ناصر محمدی
 • موضوع سلامت روان
  • Riccardo BUSI, EFIAP, HonEFIAP از ایتالیا (رییس فیاپ)
  • Freddy VAN GILBERGEN, MFIAP, EFIAP/s, HonEFIAP، از بلژیک (معاون فیاپ)
  • دکتر احمد حاجبی
  • دکتر محمد رضا صائینی
  • ابراهیم بهرامی، EFIAP

شرایط شرکت در جشنواره:

ثبت نام:
شرکت در جشنواره برای تمام عکاسان جهان, اعم از حرفه ای و آماتور آزاد است.
عکس هایی که در دوره های قبل جشنواره سلامت روان پذیرفته شده اند و نیز عکس هایی که بسیار شبیه به آنها باشند، نمی توانند در دوره های بعدی جشنواره شرکت نمایند.
کپی رایت: عکس ها باید توسط فرایند عکاسی ثبت شده باشند. در صورتی که عکس مونتاژی از چند عکس باشد, تمام اجزای مورد استفاده در عکس باید توسط خود عکاس, عکاسی شده باشد. کلیپ آرت, تصاویر آماده و پس زمینه های آماده که در فوتوشاپ استفاده می شوند و فاقد کپی رایت هستند, نباید در عکس ها استفاده شوند.برگزارکننده مسئول استفاده غیر مجاز شرکت کنندگان از کپی رایت نمی باشند.
اگر فرایند ثبت نام و عکس های ارسالی مطابق شرایط فراخوان نباشد, امکان شرکت عکس ها در داوری وجود ندارد.
ثبت نام: ثبت نام و ارسال عکس ها باید در سایت جشنواره, به آدرسMentalHealthExhibition.ir انجام گیرد.
استفاده از علایم خاص مانند & * $ # و … مجاز نیست و فقط از الفبای انگلیسی استفاده شود. در هنگام ثبت نام صفحه کلید به زبان انگلیسی باشد، سایت در مواردی که نیاز به تایپ فارسی باشد، خودکار فارسی تایپ خواهد کرد.
اندازه عکس ها: اندازه بزرگترین ضلع عکس ۱۴۰۰ پیکسل باشد. (یعنی عرض یا ارتفاع هیچ عکسی از ۱۴۰۰ پیکسل بیشتر نباشد) عکس ها را کوچکتر هم ارسال نکنید زیرا در داوری کوچکتر دیده می شوند و امتیاز کمتری می گیرند.Quality عکس ها را بصورتی انتخاب کنید که حجم هر عکس از ۱ مگا بایت بیشتر نباشد. عکس ها باید با فرمت jpg ذخیره شوند. لطفا اندازه و حجم عکس ها را پیش از ارسال کنترل کنید, در صورتیکه عکس ها شرایط ثبت نام را نداشته باشند, در هنگام ثبت نام, آپلود نخواهند شد. می توانید راهنمای روش تغییر سایز عکس را مطالعه کنید.
برای چاپ عکس های منتخب در سایز نمایشگاهی، پس از پذیرش اثر با عکاس تماس گرفته خواهد شد تا فایل آن را در اندازه بزرگترین سایز عکاسی شده با دوربین ارسال کند.
عنوان عکس: هر عکس را در تمام جشنواره ها فقط با یک عنوان می توان شرکت داد. حتی اگر عکسی را قبلا در جشنواره ای بصورت رنگی شرکت داده اید و در جشنواره دیگری آنرا سیاه و سفید ارایه می کنید هم, نباید عنوان را تغییر دهید. عکس را نمی توان با عنوان “بدون عنوان”،”شماره فایل دیجیتال” (مثلا DSC05121)، حروف خاص )مانند: &، $، #) و یا عنوانی که فقط شماره باشد (مثلا ۱۲۳۲۴۵) ارایه کرد. عنوان در داوری خوانده نمی شود و تنها برای شناسایی عکس است, به همین دلیل تمام عکس های خود را نامگذاری کنید. عنوان باید کوتاه باشد. عنوان های ساده برای عکس خود انتخاب کنید نه عنوان های بسیار پیچیده و عرفانی!
داوری: داوری عکس ها در تلویزیون LG و با استفاده از نرم افزار داوریJudgment® خواهد بود. در هر بخش، چهار عکس هر شرکت کننده در چهار دور مختلف به داوران نشان داده خواهد شد. طبق قوانین فیاپ، مدت زمانی که داوران یک عکس را می بینند با هم برابر بوده و تا پبش از مرحله انتخاب برندگان، داوران از رای یکدیگر اطلاعی ندارند. تنها در مرحله انتخاب برندگان است که داوران در مورد عکس ها با یکدیگر صحبت می کنند و رای گیری می شود. داوری بر مبنای پذیرش و رد انجام می گیرد. نظر هیات داوران قطعی است و اعتراضی پذیرفته نخواهد شد.
نام: هیچ اطلاعاتی از قبیل عنوان عکس, نام عکاس یا کشور به داورها ارائه نمی شود. هیچ نوشته ای از قبیل عنوان عکس, نام عکاس یا کشور در داخل عکس نباید باشد. عکس هایی که در داخل آنها این قبیل اطلاعات باشد, از داوری حذف خواهند شد.
مطابقت با تعریف بخش: عکس های هر بخش باید مطابق تعریف جشنواره در هر بخش باشد. درصورت نیاز می بایست فایل خام و بدون ویرایش عکس جهت بررسی مطابقت با تعریف به دبیرخانه ارائه شود. عکس هایی که در چارچوب تعاریف ارائه شده نباشد از داوری حذف خواهد شد.
نمایشگاه: براساس فضای نمایشگاه, تعدادی از عکس ها در اندازه ۵۰*۷۰ سانتیمتر چاپ شده و به نمایش در می آیند.
اختلاف: در صورت وجود هرگونه اختلاف در مورد انطباق با شرایط فراخوان و یا موارد مرتبط با عکس ها (مانند دریافت، پذیرش، انطباق، نتایج کسب شده در داوری و جایزه)، تصمیم برگزارکننده و داوران در مورد پذیرفتن یا رد کردن عکس ها، تصمیم نهایی است. هرگونه تخلف و نقض شرایط فراخوان حتی اگر ناشی از عدم درک صحیح فراخوان نیز باشد، می تواند به مراجع رسمی مختلف گزارش شود و نیز می تواند منجر به حذف عکس های متخلف از این جشنواره و سایر جشنواره ها شود. تصمیم گیری در مورد موارد پیش بینی نشده به عهده برگزارکننده است. شرکت در جشنواره به منزله پذیرش شرایط جشنواره است و امکان انصراف به هیچ وجه وجود نخواهد داشت.
انطباق: اگر برگزارکننده با دلیل قانع کننده تشخیص دهد که عکسی مطابق قوانین و فراخوان جشنواره نیست، می تواند عکس را از جشنواره حذف نماید. عکس ها می بایست در چارچوب قوانین ایران باشد.

جوایز:

مجموعا هشت هزار و پانصد یورو جوایز نقدی اهدا می شود. عکس های راه یافته توسط برگزارکننده چاپ شده و به نمایش در می آیند.

جوایز بخش آزاد:

 • نفر اول: مدال طلای فیاپ، تندیس جشنواره و هزار و پانصد یورو
 • نفر دوم: تندیس جشنواره و هزار یورو
 • نفر سوم: تندیس جشنواره و پانصد یورو
 • ۲ تقدیر: روبان فیاپ و هر نفر دویست یورو
 • ۱ تقدیر: روبان فیاپ

جوایز بخش سلامت روان:

 • نفر اول: مدال طلای فیاپ، تندیس جشنواره و دو هزار یورو
 • نفر دوم: مدال نقره فیاپ، تندیس جشنواره و هزار و پانصد یورو
 • نفر سوم: تندیس جشنواره و هزار یورو
 • ۲ تقدیر: روبان فیاپ و هر نفر سیصد یورو
 • ۱ تقدیر: روبان فیاپ
 • کتاب جشنواره به تمامی شرکت کنندگانی که عکسشان به جشنواره راه پیدا کند اهدا می شود. سایر شرکت کنندگان فایل PDF کتاب را دریافت خواهند کرد.

اعلام نتایج:

نتایج هر شرکت کننده به ایمیل وی ارسال خواهد شد. شرکت کنندگان باید در فرم ثبت نام یک ایمیل صحیح ثبت کرده و مطمئن شوند که در تنظیمات ایمیلشان, ایمیل Result@MentalHealthExhibition.ir به عنوان غیر اسپم تنظیم شده باشد.

استفاده از عکس ها:

برگزارکننده مجاز به استفاده از تمام یا بخشی از عکس های پذیرفته شده در انتشارات مربوط به جشنواره, اعم از کتاب, سایت جشنواره و سایر موارد مرتبط با جشنواره است.

راه های ارتباطی و تماس:

آدرس سایت: MentalHealthExhibition.ir
ایمیل: mentalhealthphoto@gmail.com
آدرس دبیرخانه: تهران, خیابان شریعتی، پایین تر از پل سید خندان، کوچه موزه، پلاک ۳۵، واحد ۲، خانه هنر خیام (کلوپ عکس فوکوس)، تلفن:۸۸۵۱۸۴۵۷ ، ساعات تماس ۸ تا ۱۶ روزهای شنبه تا چهارشنبه
آدرس دبیرخانه زنجان: زنجان، بلوار آزادی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان، معاونت بهداشت، گروه سلامت روانی،اجتماعی و اعتیاد، تلفن: ۰۲۴۳۳۱۵۶۳۸۴ و ۰۲۴۳۳۱۵۶۴۶۰

غیر از آفرینش هنری و ادبی، به دغدغه بیشتر نیاز ندارید. در صورت تمایل، ثبت نام، ترجمه متن یا اطلاعات و وایز هزینه شرکت در فراخوان های بین المللی برای شما انجام می شود.

≡ برای سفارش ترجمه، ثبت نام یا پرداخت هزینه ها از طریق تلگرام، اینجا کلیک کنید.

دسته بندی ها: فراخوان, فراخوان رایگان, فراخوان عکاسی, فراخوان هنری

Tags:  

دیدگاه ها