جستجو

فراخوان جشنواره نوروزی شهر کرج در رشته های هنرمحیطی، مجسمه‌سازی، دیوارنگاری و تخم‌مرغ رنگی سال ۱۳۹۷ منتشر شد.

■ مهلت: ۱۸ دی ۱۳۹۶ ■

سازمان سیما، منظر  و فضای سبز شهری شهرداری کرج  به مناسبت فرارسیدن  نوروز ۱۳۹۷در نظر دارد جشنواره نوروزی سال ۹۷  را برگزار نماید . این جشنواره در قالب طرح استقبال  از بهار و  با هدف ایجاد شور و نشاط بهاری در شهر از طریق مشارکت هنرمندان و به­منظور زینت بخشیدن به فضاهای شهری، طرح­ریزی شده است. در این ارتباط از کلیه هنرمندان دعوت می ­شود، طرح­های خود را مطابق ضوابط فراخوان، به دبیرخانه جشنواره ارائه نمایند.

≡ لینک ها و دانلود ها

 • فرم مشخصات هنرمند به صورت word
 • فرم مشخصات هنرمند به صورتpdf
 • فرم مشخصات طرح  استقبال از بهار به صورت word
 • فرم مشخصات طرح استقبال از بهار  به صورت pdf
 •  شرح فراخوان استقبال از بهار

اهداف

* ایجاد فرصت بروز و اجرای ایده‌های خلاق با شیوه‌های بیانی متنوع و متناسب با محیط شهری.

* ترویج فرهنگ و آیین‌های پسندیده بومی و ایرانی با تاکید بر آیین نوروز؛ از طریق آثار هنری خلاقانه.

* ایجاد وحدت دیداری از طرح، رنگ و نشاط بهار در شهر.

* مواجهه شهروندان با آثار هنرمندان و ایجاد فضای تعاملی بین هنرمندان و شهروندان در سطح شهر.

رویکرد جشنواره

* هنر خلاقانه؛ در ارائه طرح‌­ها، توجه به قابلیت‌­های محیط به‌­عنوان زمینه آزاد خلاقیت هنری و استفاده بهینه از فضاهای شهری و ویژگی مکان­‌محور بودن آثار اهمیت وافر دارد.

* آثار موقتی؛ تاکید و توجه هنرمندان بر مناسبتی و موقتی بودن آثار باشد؛

توضیح | ضروری است هنرمندان از ارائه طرح و آثاری که با هدف اجرا و نصب به­صورت دائمی خلق می­‌شود، پرهیز کنند.

* تاکید ویژه بر عناصر بهاری و نوروزی؛ با قابلیت دیده شدن بیشتر و تاثیر لازم بر مخاطبان.

  توضیح | «عناصر بهاری» را می‌توان از طبیعتِ بهار، آیین‌ها و نشان‌های خاطره‌انگیزِ پیشواز بهار، ادبیات نوروز، فرهنگ عامه و نشانه‌های ملی و مذهبی برداشت کرد.

بخش­‌های جشنواره (شیوههای آفرینش هنری)

 1. هنر محیطی: استفاده از تمام قابلیت‌­های هنری اعم از هنرهای تجسمی، ویدئو، چیدمان با تاکید بر مکان ­محور بودن آثار و رویکرد زیست­ محیطی و توجه ویژه به محیط­‌های شهری و امکان بهره گیری از مواد بازیافتی، عناصر طبیعی و مصنوع  و … در خلق آثار هنری با موضوع محوری بهار و نوروز. ارائه طرح‌­های بدیع و نو در زمینه آذین­‌بندی و همچنین زیباسازی فضاهای شهری متناسب با موضوع بهار و نوروز.

  توضیح | ایده در خلق آثار بسیار مهم بوده و ایده های برتر مبنای اصلی انتخاب می‌­باشد.

   توضیح | تکنیک و شیوه بیان هنری آزاد است. هنرمندان در بهره‌­گیری از یک تکنیک و یا رویکرد تلفیقی و ترکیبی آزاد هستند.

  توضیح | هنرمندان می‌‌توانند تمامی عرصه­های شهری اعم از جداره ها، فضاهای پیاده و یا هر عنصر مهم شهری را بستر خلق اثر قرار دهند.

 توضیح | هرنوع ارائه به­صورت مجزا، چیدمان، بهره­گیری از قابلیت­های تصویر، نور، ویدئو و غیره درصورت خلاقانه بودن و ارتباط با موضوع فراخوان، آزاد است.

 1. مجسمه های موقت نوروزی: با رویکرد موقتی و مناسبتی بودن؛ که علاوه بر سادگی در ساخت و توجیه اقتصادی، ماندگاری کافی در ایام نوروز را داشته باشند.
 2. دیوارنگاری: طراحی و اجرای نقاشی دیواری با موضوع نوروز و بهار طبیعت.

  توضیح | در این بخش، طرح‌ها باید برای اجرا بر روی دیوارهای کوتاه طراحی شود.

توضیح | اجرای اثر باید منحصرا توسط هنرمند انجام پذیرد. هنرمند می‌­تواند از یک یا دو دستیار استفاده کند.

 1. تخم­‌مرغ نوروزی: طراحی و اجرای نقش و نگارهای ویژه نوروز برای اجرا روی متریال فایبرگلاس به شکل تخم مرغ در ارتفاع یک ونیم متر.

نحوه ارسال آثار

 1. بخش هنر محیطی: هنرمندان می‌توانند طرح و تصویر از ایده‌های خود را به همراه طرح جانمایی شده (با ارائه‌ عکس از چند زاویه‌ی گویا از آن) ارائه دهند.
 2. بخش مجسمه­‌های موقت نوروزی : در مرحله اول هنرمندان می­‌بایست طرح سه بعدی از مجسمه و یا عکس ماکت را ارسال نمایند. ارسال حداقل سه تصویر از سه زاویه از اثر ضروری است. در صورت برگزیده شدن اثر در مرحله اول، ارائه ماکت کار برای داوری نهایی ضروری است.
 3. بخش دیوارنگاری: هنرمندان فعال در این زمینه، پیش‌­طرح‌­های خود را که به صورت دیجیتال طراحی شده و یا تصویر کار اجرا شده به­صورت دستی، ارائه می‌­دهند. بدیهی است هنرمندانی که رزومه آن­ها در زمینه نقاشی و دیوارنگاری مورد تایید باشد، پس از تایید طرح اولیه، در مرحله اجرا برای ارائه اثر نهایی، و بیان رویکرد شخصی خود _ البته با لحاظ موضوع جشنواره _ آزادتر خواهند بود.
 4. بخش تخم­‌مرغ نوروزی: ارائه طرح اثر، حداقل از دو زاویه و متناسب با شکل تخم‌­مرغ ضروری است.

ملاحظات لازم

 1. هر هنرمند مجاز است در هر بخش حداکثر ۳ اثر را به دبیرخانه جشنواره ارسال نماید.
 2. هنرمندان برای هر اثر پیشنهادی، فرم مشخصات طرح را به­صورت مجزا ارسال نمایند.
 3. هنرمندان در فرم مشخصات طرح، نام و نام خانوادگی خود را مجددا درج نمایند.
 4. ۴٫ در تمامی بخش‌­های جشنواره ، تصاویر در قالب jpeg و یا tif به آدرس ایمیل urbanarts@karaj.ir ارسال و یا  به دبیرخانه جشنواره به آدرس : کرج – میدان استقلال (میدان اسبی)  – سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرج – طبقه دوم – اداره هنرهای شهری، تحویل شود.

توضیح | در بخش مجسمه‌­های نوروزی، بعد از ارسال تصاویر آثار و پس از برگزیده شدن طرح در مرحله اول، ارائه ماکت اثر برای داوری نهایی ضروری است.

 1. تکمیل و ارائه فرم مشخصات هنرمند و فرم مشخصات طرح، برای بررسی اولیه و شرکت در فراخوان ضروری است. هنرمندان می­بایست این دو فرم را از سایت سازمان به نشانی park.karaj.ir دریافت، تکمیل و فایل تکمیل­‌شده آن را به همراه تصاویر طرح، به آدرس ایمیل ذکر شده ( ویژه دبیرخانه جشنواره) ارسال و یا به­‌صورت حضوری تمام موارد لازم را در قالب یک CD تحویل دبیرخانه نمایند.

توضیح | فرم مشخصات هنرمند و فرم مشخصات طرح می­‌بایست بصورت فایل ارائه گردد و هنرمندان از ارائه فرم های تکمیل شده بصورت پرینت خودداری نمایند.

 1. هنرمندان می‌توانند ایده‌های خود را برای اجرا در تمامی فضاهای عمومی شهری پیشنهاد کنند؛ اما لازم است ملاحظات ایمنی، ترافیکی و ممنوعیت‌های ناشی از قوانین و مقررات عمومی، مالکیت‌های شخصی وغیره را درنظر بگیرند. در انتخاب فضاها، اصل ملاحظه امنیت شهروندان و عدم ایجاد مانع در مسیر پیاده و سواره ضروری است.
 2. ضروری است آثار اجرا شده، اختصاصا توسط خود هنرمند و یا با مدیریت و نظارت مستقیم وی انجام شود. حضور و مشارکت مستقیم هنرمند در فرآیند اجرای اثر در فضای شهری مورد تأکید است.
 3. فضاهای پیشنهادی شامل : میدان‌ها، جداره‌ها، فضاهای پیاده، برخی فضاهای سبز، فضاهای شکل گرفته پیاده در تقاطعات غیر هم سطح (فضای زیر پل ها و …)، رمپ و لوپ‌ها، دیواره‌های به‌جامانده از تخریب عناصر شهری یا تعریض خیابان، پل‌های عابر، سطل‌های‌ زباله، کافوهای مخابراتی، پست‌های برق و … با رعایت ملاحظات ذکر شده در بند ۶ ، مجاز است.

* توضیح | سازه‌های متعارف رسانه‌ی گرافیک شهری (بیلبردها، عرشه‌های پل و مانند آن که متعلق به تبلیغات شهری است) جزو رویکرد جشنواره نوروزی ۹۷ نیست.

 1. توصیه می‌شود ایده‌ها بر مبنای استفاده از مواد و مصالح ساده و موجود، ارزان و سبک با قابلیت اجرا و جمع­آوری آسان طراحی شود. ضروری است در انتخاب مواد، مصالح و روش‌های اجرا و نیز درهنگام اجرای کار درمحیط شهری، به رعایت مسائل زیست محیطی توجه شود.
 2. با توجه به رویکرد محوری این جشنواره، شایسته است هنرمندان در روند ایده‌پردازی خود روش‌های ساده، قابلیت تکثیر درنقاط مختلف شهر و راهکارهای مناسب برای دیده شدن هرچه بیشتر اثر در شهر را در نظر بگیرند.
 3. دبیرخانه ، پیشنهادات هنرمندان برای جانمایی اثر را مهم می‌داند و مورد بررسی قرار می­‌دهد، اما در نهایت تعیین محل اجرای اثر با شورای هنری و شورای فنی جشنواره است.
 4. رعایت تمامی مقررات عرفی و حرفه‌ای در رویدادهای زیباسازی شهر کرج، به ویژه عدم تعارض آثار با موازین اخلاقی و قانونی، الزامی است.
 5. رعایت حقوق مادی و معنوی پدیدآورندگان از مقررات جدی و مورد تأکید برگزارکننده است. احراز کپی‌بودن اثر در هر مرحله، علاوه بر حذف تمامی آثار شرکت‌کننده، مشمول محرومیت‌های دیگر و جبران خسارت‌ها با توجه به مرحله‌ی پیشرفت کار نیز خواهد بود.
 6. به همراه ارائه تصاویر گویا از ایده مورد نظر، توضیحات کامل محتوایی و اجرایی، همراه با تخمین هزینه­‌های اجرایی و ارائه شرح آنالیز قیمتی ضروری است.
 7. زمان برگزاری بخش‌­های مختلف جشنواره، در بازه­‌های زمانی مشخص خواهد بود که متعاقبا اعلام خواهد شد و ضروری است هنرمندان برگزیده برای اجرای آثار در شهر، تابع مقررات دبیرخانه جشنواره باشند.

نحوه داوری آثار:

 1. ۱٫ دبیرخانه‌ جشنواره نوروزی ۹۷ کلیه آثار را به‌صورت ایده‌ای اولیه به انضمام فرم‌­های تکمیل­‌شده مشخصات هنرمند و مشخصات طرح دریافت می­کند. ایده‌های دریافتی در شورای کارشناسی بررسی خواهند شد. شورای کارشناسی طرح را بررسی کرده و در صورت تایید اولیه، طرح را جهت ارسال به کمیته فنی (متشکل از اساتید هنری) آماده‌سازی می‌نماید.
 2. طرح های راه یافته به مرحله دوم داوری، توسط کمیته فنی بررسی می­شوند و کمیته‌ی فنی پس از بررسی دقیق رزومه و سوابق هنرمندان به­خصوص در زمینه آثار اجراشده هنر شهری، براساس محورهای زیر طرح را مورد بررسی قرار می‌دهد و طرح های برگزیده را اعلام می­‌کنند.:

۲-۱- ساختار زیباشناختی: در این بخش ساختار اثر به لحاظ روابط کیفی (ترکیب بندی و روابط بصری طرح) مورد بررسی قرار می گیرد که محوری‌ترین اصل محسوب می‌گردد.

۲-۲- تکنیک اجرایی:در این بخش ، علاوه بر سادگی در ساخت و توجیه اقتصادی، ماندگاری لازم در ایام نوروز در طرح های ارسالی بررسی می­شوند.

۲-۳- محتوای اثر: در این بخش طرح ارائه شده به لحاظ موضوعی براساس ضرورت زمان و شاخصه‌­های هویتی مکان و هماهنگی‌های فرهنگی (ملی، اعتقادی، اجتماعی) با محوریت موضوعی نوروز، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

۲-۴- مکان اجرای اثر: در این بخش تناسبات و قابلیت­‌های اجرایی طرح در مکان مورد نظر به لحاظ بافت شهری (اعم از معماری محیطی و مبلمان شهری)، و میدان دید بیننده بررسی می‌شود.

 1. تمامی هنرمندانی که طرح آنها توسط کمیته فنی برگزیده می­شود، ضروری است در جلسه­‌ای باحضور کمیته داوران، به منظور تحلیل اثر، ویرایش ایده‌ها، تنظیم و هماهنگ‌سازی تکنیک‌ها و روش‌های اجرایی در شهر، توسعه و مناسب‌سازی طرح­ها، تثبیت و جانمایی موقعیت‌های اجرایی آثار و بررسی و تعیین قیمت نهایی اثر، حضور یابند.
 2. آثار منتخب پس از بررسی‌های کارشناسی از نظر اجرا، برآورد هزینه و توافق نهایی با هنرمند، طی عقد قرارداد، اجرا می‌شوند.
 3. به هنرمندان برگزیده، لوح شرکت در جشنواره اهدا خواهد شد.

تقویم جشنواره:

 نشانی دبیرخانه جشنواره :

کرج – میدان اسبی – سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرج – طبقه دوم – اداره هنرهای شهری

تلفن: ۳۲۵۳۰۲۰۲-۰۲۶ داخلی ۲۴۵

فقط به آفرینش اثر فکر کنید!

فستیوارت ثبت نام شما را انجام می‌دهد.

می‌توانید از خدمات ویژه‌ی «دپارتمان‌های تخصصی فستیوارت» برای ثبت‌نام، واریز و دریافت هزینه‌های ارزی، ترجمه‌ی متون ادبی، طراحی پورتفولیو، پوستر و … استفاده کنید.

اینجا کلیک کنید.
این خبر را برای دیگران بفرستید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب مهم این صفحه