جستجو

فراخوان چهارمین جشنواره بین المللی عکس خیام منتشر شد.

■مهلت: ۱۰ دی■

جشنواره بین المللی عکس خیام با هدف ارتقای سطح عکاسی و گفتگوی بصری میان عکاسان  ایران و جهان و به منظور بزرگداشت حکیم عمر خیام (۴۲۷-۵۱۰)، دانشمند، فیلسوف و شاعر بزرگ ایرانی، توسط نمایندگی فدراسیون بین المللی هنر عکاسی (فیاپ) و با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برگزار می شود. کلوپ عکس فوکوس، وابسته به موسسه فرهنگی هنری خانه هنر خیام بوده، و نمایندگی فدراسیون بین المللی هنر عکاسی، فیاپ، در ایران است.

جشنواره بین المللی عکس خیام، تنها جشنواره ایرانی زیر نظر فدراسیون بین المللی هنر عکاسی (فیاپ) (با شماره پاتروناژ ۴۹۱/۲۰۱۶) و انجمن عکاسی آمریکا (PSA) (با شماره مجوز ۳۴۸/۲۰۱۶)، (در بخش های گردشگری، PID رنگی، PID تک رنگ و فوتوژورنالیسم) است. عکس های راه یافته به این جشنواره، ضمن ثبت در آرشیوFIAP  و PSA بنام عکاس، برای دریافت القاب FIAP و PSA نیز محاسبه خواهد شد. دوره های پیشین جشنواره خیام عنوان پر شرکت کننده ترین جشنواره ایرانی را بدست آوردند. این جشنواره تنها جشنواره ایرانی بود که تعداد شرکت کنندگان خارجی آن از شرکت کنندگان ایرانی بیشتر بود. نمایشگاه آثار برتر در ۳۲ شهر به نمایش درآمد. همچنین مطابق قوانین فیاپ، کتاب جشنواره نیز، به تمامی شرکت کنندگان اهدا شد. (حتی شرکت کنندگانی که عکسشان در جشنواره پذیرفته نشد هم کتاب را بصورت رایگان دریافت کردند.) این کتاب توسط فیاپ با امتیاز ۵ ستاره (بالاترین کیفیت) ارزش گزاری شد.

مراحل شرکت در جشنواره:

 • مطالعه دقیق و کامل فراخوان
 • انتخاب عکس ها
 • تغییر اندازه عکس ها با توجه به راهنمای تغییر سایز عکس
 • ثبت نام در سایت جشنواره
 • واریز هزینه ثبت نام
 • آپلود عکس ها
 • شرکت کنندگان دوره های قبل جشنواره خیام و سایر جشنواره هایی که از دبیرخانه دیجیتال فوکوس استفاده کرده اند، با همان نام کاربری و بدون نیاز به ثبت نام دوباره، می توانند در جشنواره شرکت کنند.
 • برای جلوگیری از ثبت نام های بی هدف و تکراری، سایت به گونه ای طراحی شده که نام کاربری، کد ملی شرکت کننده باشد و نیز تا پیش از واریز هزینه ثبت نام، آپلود عکس ممکن نباشد. چون ممکن است در روزهای پایانی اختلال در شبکه بانکی وجود داشته باشد، پیش بینی لازم را انجام دهید.
 • واریز هزینه ثبت نام بصورت آنلاین بوده و بلافاصله پس از واریز آنلاین، مبلغ واریزی به حساب کاربری فرد اضافه شده و می تواند عکس ها را آپلود کند.
 • افرادی که امکان واریز وجه آنلاین ندارند، می توانند هزینه را کارت به کارت کرده و یا به حساب جشنواره واریز کنند، اما در اینصورت می بایست مشخصات واریز را در سایت (در بخش واریز غیر آنلاین) ثبت کرده و تنها پس از تایید واریز توسط دبیرخانه، می توانند عکس ها را آپلود کنند. تایید واریز توسط ایمیل و پیامک به شرکت کننده اطلاع داده می شود. شماره حساب و کارت جشنواره پس از ثبت نام در سایت قابل مشاهده است. ترجیحا از روش واریز آنلاین استفاده کنید. امکان ثبت واریز وجه غیرآنلاین یک روز پیش از پایان مهلت شرکت بسته خواهد شد.

موضوعات:

جشنواره در شش بخش برگزار می شود:

 1. موضوع آزاد تک رنگ (فقط تک رنگ/سیاه و سفید)
 2. موضوع آزاد رنگی (فقط رنگی)
 3. موضوع شهر من (رنگی/تک رنگ)
 4. موضوع خلاقه (تغییر واقعیت) (رنگی/تک رنگ)
 5. موضوع گردشگری (رنگی/تک رنگ)
 6. موضوع مستند اجتماعی/فوتوژورنالیسم (رنگی/تک رنگ)
 • در هر بخش می توان چهار عکس (درمجموع بیست و چهار عکس برای ۶ بخش) ارسال کرد. هر عکس را تنها در یک بخش می توان شرکت داد. عکس ها باید طبق تعاریف زیر و تعاریف فیاپ و PSA ،که در انتهای فراخوان آمده، باشند.
 • در بخش آزاد می توان عکس هایی با هر موضوع را شرکت داد. به عنوان مثال: پرتره، آیین ها، طبیعت، حیات وحش، چشم انداز، سفر، معماری، طبیعت بی جان، فوتوژورنالیسم، نجوم، خلاقه و غیره. در تمامی بخش ها استفاده از هر نوع تکنیک مجاز است، از جمله :فتومونتاژ، پانوراما، HDR و غیره. در بخش آزاد رنگی، نقش رنگ در عکس نیز جز امتیازات عکس در داوری منظور خواهد شد.
 • به منظور نکوداشت فعالیت های خیام در زمینه نجوم، مدال طلای خیام به بهترین عکس با موضوع نجوم اهدا خواهد شد. برنده از بین عکس های تمامی بخش ها انتخاب خواهد شد.
 • تعریف عکس با موضوع نجوم: منظور برگزار کننده از عکس های با موضوع نجوم، عکس های چشم انداز است که موضوع اصلی در آن مربوط به نجوم باشد، مانند ستاره ها، ماه و غیره.
 • تعریف عکس با موضوع شهر من: شهر خود یا دیگر شهرهای جهان را نمایش دهید، مردم شهر، فرهنگ شهر، زندگی شهری، چشم اندازهای شهری و …

تقویم جشنواره:

 • آغاز ثبت نام و دریافت عکس ها: ۹ آذر ۱۳۹۵
 • آخرین مهلت ثبت نام و دریافت عکس ها با تخفیف: ۱۹ آذر ۱۳۹۵
 • آخرین مهلت ثبت نام و دریافت عکس ها با تمدید: ۱۰ دی ۱۳۹۵
 • داوری: ۱۶ دی تا ۲۳ دی ۱۳۹۵
 • اعلام پذیرفته شدگان و نامزدهای جوایز: ۲۴ دی ۱۳۹۵
 • تحویل کتاب: توزیع در مراسم اهدای جوایز

 

با توجه به علاقه شرکت کنندگان داخلی به تمدید مهلت جشنواره ها، در زمان اعلام فراخوان، تمدید جشنواره اعلام می شود! امتیاز ویژه شرکت کنندگانی که ثبت نام را به روزهای آخر موکول نمی کنند، امکان ثبت نام با ۲۰% تخفیف است. ثبت نام ها در مهلت تمدید فاقد تخفیف است. سایت بصورت خودکار در پایان روز ۱۰ دی بسته می شود و این مهلت به هیچ وجه تمدید نخواهد شد.

دبیر، شورای سیاستگذاری و داوران:

 

دبیر جشنواره: علی سامعی، ESFIAP، EFIAP (نماینده فیاپ در ایران)

داوران:

بخش آزاد تک رنگ: Jean SALEILLES, AFIAP از فرانسه، ابراهیم بهرامی، AFIAP، محمد رضا چایفروش، اصغر صامتی، EFIAP و وحید بابایی، AFIAP ذخیره: مهدی سعادت

بخش آزاد رنگی: Jean SALEILLES, AFIAP از فرانسه، ابراهیم صافی، محمدرضا مومنی، EFIAP، فرید ثانی، EFIAP و داوود عامری، AFIAP، ذخیره: مهدی سعادت

بخش شهر من: ابراهیم صافی، محمدرضا مومنی، EFIAP و داوود عامری، AFIAP، ، ذخیره: فرید ثانی، EFIAP

بخش خلاقه: Jean SALEILLES, AFIAP از فرانسه، ابراهیم بهرامی، AFIAP و محمد رضا چایفروش، ذخیره: داوود عامری، AFIAP

بخش گردشگری: ابراهیم صافی، فرید ثانی، EFIAP و مهدی سعادت، ذخیره: وحید بابایی، AFIAP

بخش مستند اجتماعی/فوتوژورنالیسم: ابراهیم بهرامی، AFIAP، محمد رضا چایفروش و اصغر صامتی، EFIAP، ذخیره: وحید بابایی، AFIAP

مشاور عکاسی نجوم: بابک امین تفرشی

شرایط شرکت در جشنواره:

 

 1. ثبت نام:
 • شرکت در جشنواره برای تمام عکاسان جهان، اعم از حرفه ای و آماتور آزاد است.
 • عکس هایی که در دوره های قبل جشنواره خیام پذیرفته شده اند و نیز عکس هایی که بسیار شبیه به آنها باشند، نمی توانند در دوره های بعدی جشنواره شرکت نمایند.
 • کپی رایت:عکس ها باید توسط فرایند عکاسی ثبت شده باشند. در صورتی که عکس مونتاژی از چند عکس باشد، تمام اجزای مورد استفاده در عکس باید توسط خود عکاس، عکاسی شده باشد. کلیپ آرت، تصاویر آماده و پس زمینه های آماده که در فوتوشاپ استفاده می شوند و فاقد کپی رایت هستند، نباید در عکس ها استفاده شوند.FIAP  PSA، و کلوپ عکس فوکوس مسئول استفاده غیر مجاز شرکت کنندگان از کپی رایت نمی باشند.
 • اگر فرایند ثبت نام و عکس های ارسالی مطابق شرایط فراخوان نباشد، امکان شرکت عکس ها در داوری وجود ندارد.
 • ثبت نام: ثبت نام و ارسال عکس ها باید در سایت جشنواره، به آدرس khayyamexhibition.com انجام گیرد.
 • در هنگام ثبت نام، صفحه کلید انگلیسی استفاده شود.
 • اندازه عکس ها: اندازه بزرگترین ضلع عکس ۱۴۰۰ پیکسل باشد. (یعنی عرض یا ارتفاع هیچ عکسی از ۱۴۰۰ پیکسل بیشتر نباشد) عکس ها را کوچکتر هم ارسال نکنید زیرا در داوری کوچکتر دیده می شوند و امتیاز کمتری می گیرند.Quality عکس ها را بصورتی انتخاب کنید که حجم هر عکس از ۱ مگا بایت بیشتر نباشد. عکس ها باید با فرمت jpg ذخیره شوند. لطفا اندازه و حجم عکس ها را پیش از ارسال کنترل کنید، در صورتیکه عکس ها شرایط ثبت نام را نداشته باشند، در هنگام ثبت نام، آپلود نخواهند شد. می توانید راهنمای روش تغییر سایز عکس را مطالعه کنید.
 • برای چاپ عکس های منتخب در سایز نمایشگاهی، پس از پذیرش اثر با عکاس تماس گرفته خواهد شد تا فایل آن را در اندازه بزرگترین سایز عکاسی شده با دوربین ارسال کند.
 • عنوان عکس: عنوان فایل باید عنوان عکس به انگلیسی باشد. هر عکس را در تمام جشنواره ها فقط با یک عنوان می توان شرکت داد. حتی اگر عکسی را قبلا در جشنواره ای بصورت رنگی شرکت داده اید و در جشنواره دیگری آنرا سیاه و سفید ارایه می کنید هم، نباید عنوان را تغییر دهید. عکس را نمی توان با عنوان “بدون عنوان“،”شماره فایل دیجیتال” (مثلا DSC05121)، حروف خاص )مانند: &، $، #) و یا عنوانی که فقط شماره باشد (مثلا ۱۲۳۲۴۵) ارایه کرد، زیرا اینگونه عناوین، بدون عنوان محسوب شده و عکس های بدون عنوان برای دریافت القاب FIAP و PSA محاسبه نمی شود. عنوان در داوری خوانده نمی شود و تنها برای شناسایی عکس است، به همین دلیل تمام عکس های خود را نامگذاری کنید. عنوان باید کوتاه باشد. عنوان های ساده برای عکس خود انتخاب کنید نه عنوان های بسیار پیچیده و عرفانی!
 • داوری: داوری عکس ها در تلویزیون LG و با استفاده از نرم افزار داوریJudgment® خواهد بود. در هر بخش، چهار عکس هر شرکت کننده در چهار دور مختلف به داوران نشان داده خواهد شد. طبق قوانین فیاپ، مدت زمانی که داوران یک عکس را می بینند با هم برابر بوده و تا پبش از مرحله انتخاب برندگان، داوران از رای یکدیگر اطلاعی ندارند. تنها در مرحله انتخاب برندگان است که داوران در مورد عکس ها با یکدیگر صحبت می کنند و رای گیری می شود. داوری بر مبنای پذیرش و رد انجام می گیرد. نظر هیات داوران قطعی است و اعتراضی پذیرفته نخواهد شد.
 • نام: هیچ اطلاعاتی از قبیل عنوان عکس، نام عکاس یا کشور به داورها ارائه نمی شود. هیچ نوشته ای از قبیل عنوان عکس، نام عکاس یا کشور در داخل عکس نباید باشد. عکس هایی که در داخل آنها این قبیل اطلاعات باشد، از داوری حذف خواهند شد.
 • مطابقت با تعریف بخش: عکس های هر بخش باید مطابق تعریف جشنواره خیام و تعریف فیاپ و PSA که در ادامه آورده می شود باشد. درصورت نیاز می بایست فایل خام و بدون ویرایش عکس جهت بررسی مطابقت با تعریف به دبیرخانه ارائه شود. عکس هایی که در چارچوب تعاریف ارائه شده نباشد از داوری حذف خواهد شد.
 • نمایشگاه: براساس فضای نمایشگاه در هر شهر، تعدادی از عکس ها در اندازه ۵۰*۷۰ سانتیمتر چاپ شده و به نمایش در می آیند. عکس های منتخب بصورت تور و به مدت یکسال در پنج قاره و در بیش از سی شهر ایران به نمایش در خواهند آمد، که به ترتیب حروف الفبا عبارتنداز: اراک، اردبیل، ارومیه، اصفهان، اهواز، ایلام، بابل، بوشهر، تبریز، تهران، خرم آباد، رشت، زاهدان، سنندج، شاهرود، شهرکرد، شیراز، قزوین، قم، کرج، کرمانشاه، گرگان، مشهد، نیشابور، همدان، یاسوج و …
 • در هنگام برگزاری جشنواره جلسات تخصصی عکاسی با حضور اساتید و هنرمندان برگزار می شود.
 1. تحقیقات اخلاقی: شرکت در هر جشنواره ای زیر نظر فیاپ، به این منزله است که شرکت کننده شرایط زیر را بدون استثنا و بدون حق اعتراض پذیرفته است:
 • حتی اگر عکاس عضو فیاپ هم نباشد، عکس های ارسالی عکاس می تواند توسط کمیته اخلاق فیاپ مورد بررسی قرار گیرد، تا مشخص شود که آیا مطابق قوانین و تعاریف فیاپ بوده یا خیر.
 • فیاپ مجاز به استفاده از تمامی روش ها برای بررسی های اخلاقی خود است.
 • هرگونه خودداری از همکاری با فیاپ و یا خودداری از ارسال فایل اصلی عکس (همانگونه که توسط دوربین ثبت شده و بدون دستکاری است) و یا خودداری از ارایه مدارک کافی، منجر به تحریم عکاس توسط فیاپ می شود.
 • اسامی عکاسانی که در اثر عدم پایبندی به قوانین فیاپ تحریم شده اند به شیوه های مختلف منتشر می شود تا قانون شکنی عکاس اطلاع رسانی شود.
 • مهم: در مورد عکاسی دیجیتال، فیاپ توصیه می کند که عکاسان بایستی فایل اصلی عکس همانگونه که توسط دوربین ثبت شده و بدون دستکاری است به همراه متادیتا ذخیره کنند. در موارد مغایرت با قوانین فیاپ، قادر نبودن به دسترسی به اطلاعات مهم می تواند منجر به تحریم عکاس شود. برگزارکننده جشنواره یا فیاپ می توانند از عکاسی که عکسش مشکوک به عدم انطباق با قوانین و تعاریف فیاپ است، درخواست ارسال فایل اصلی (حاوی اطلاعات ضبط شده با دوربین و یا در صورت وجود فایل (RAW کنند. همچنین فایل اصلی یک فریم قبل و یک فرم بعد آن عکس نیز درخواست می شود. اگر عکاسی این فایل ها را ارایه نکند می تواند تحریم شود. افرادی که سرقت هنریشان اثبات شود، بصورت مادام العمر از فعالیت های فیاپ محروم خواهند شد. (اجازه شرکت در هیچ جشنواره زیر نظر فیاپ به عنوان شرکت کننده یا داور نخواهند داشت و القاب آنها نیز پس گرفته می شود.)
 1. اختلاف: در صورت وجود هرگونه اختلاف در مورد انطباق با شرایط فراخوان، پرداخت هزینه ثبت نام و یا موارد مرتبط با عکس ها (مانند دریافت، پذیرش، انطباق، نتایج کسب شده در داوری و جایزه)، تصمیم برگزارکننده و داوران در مورد پذیرفتن یا رد کردن عکس ها، تصمیم نهایی است. هرگونه تخلف و نقض شرایط فراخوان حتی اگر ناشی از عدم درک صحیح فراخوان نیز باشد، می تواند به مراجع رسمی مختلف گزارش شود و نیز می تواند منجر به حذف عکس های متخلف از این جشنواره و سایر جشنواره ها شود. تصمیم گیری در مورد موارد پیش بینی نشده به عهده برگزارکننده است. شرکت در جشنواره به منزله پذیرش شرایط جشنواره است.
 2. انطباق: اگر برگزارکننده با دلیل قانع کننده تشخیص دهد که عکسی مطابق قوانین و فراخوان جشنواره نیست، می تواند عکس را از جشنواره حذف نماید. عکس ها می بایست در چارچوب قوانین ایران باشد.
 1. جوایز:
 • مجموعا دو هزار دلار جوایز نقدی
 • در مجموع ۱۳۰ جایزه و تقدیر به بهترین عکس های ژانرهای مختلف اهدا می شود. عکس های برنده توسط برگزارکننده چاپ شده و به نمایش در می آیند.
 • جایزه بهترین شرکت کننده: نشان آبی آسمانی فیاپ + نشان طلای خیام. ضمن معرفی عکاس، تمامی عکس های راه یافته و عکس پرسنلی وی در کتاب جشنواره چاپ خواهد شد.
 • جایزه بهترین شرکت کننده خاورمیانه: نشان طلای خیام.
 • جایزه بهترین شرکت کننده ایرانی: نشان طلای خیام + پانزده میلیون ریال جایزه نقدی. بدیهی است که عکاسان ایرانی می توانند برنده جوایز بخش بین الملل هم باشند. برنده این جایزه، در صورتیکه سایر شرایط مورد نظر فیاپ برای عضویت در هیئت داوران را داشته باشد، جز هیئت داوران دوره بعد جشنواره خواهد بود.
 • جوایز بهترین شرکت کننده های جشنواره، خاورمیانه و ایرانی به شرکت کننده هایی داده می شود که بیشترین پذیرش را در شش بخش داشته باشند، همچنین جوایز کسب شده افراد نیز در محاسبه مجموع امتیازات، در نظر گرفته می شود. در صورتی که مجموع امتیازات دو شرکت کننده برابر باشد، شرکت کننده ای که زودتر ثبت نام کرده باشد، برنده خواهد شد. زمان پرداخت هزینه ثبت نام مبنای محاسبه است.
 • جایزه بهترین کلوپ: نشان طلای خیام
 • جایزه بهترین عکس نجوم: نشان طلای خیام
 • جایزه بهترین عکس خلاقه در هر بخش
 • جوایز دبیر جشنواره: مدال های طلا، نقره و برنز فوکوس (دو مدال با موضوع آزاد و یک مدال به عنوان جایزه یوز ایرانی) جایزه یوز ایرانی به بهترین عکس شیر، ببر، پلنگ و یا یوز پلنگ تعلق خواهد گرفت. (ترجیحا عکسی از فریاد شیر) فایل این عکس می بایست قابلیت چاپ با کیفیت در اندازه ۱٫۵ متر یا بیشتر داشته باشد.

جوایز هر بخش:

مدال های طلای فیاپ و PSA

نشان های نقره و برنز خیام

نشان های طلا، نقره و برنز کمال الملک

۲ روبان افتخار فیاپ

۱۱ تقدیر

 • تعداد نشان های خیام و کمال الملک و تقدیرها بر اساس ضوابط PSA و با توجه به تعداد تخمینی شرکت کنندگان محاسبه شده است.
 1. هزینه ثبت نام:

 شرکت کنندگان خارجی:

۱ تا ۳ بخش: ۳۵ دلار

۴ تا ۶ بخش: ۴۰ دلار

شرکت کنندگان ایرانی:

ثبت نام با تخفیف تا ۱۹ آذر:

۱ تا ۳ بخش: ۴۰ هزار تومان (معادل ۱۲ دلار)

۴ تا ۶ بخش: ۵۰ هزار تومان (معادل ۱۵ دلار)

ثبت نام با تمدید تا ۱۰ دی:

۱ تا ۳ بخش: ۵۰ هزار تومان (۱۵$)

۴ تا ۶ بخش: ۶۰ هزار تومان (۱۸$)

 • بر اساس قوانین فیاپ و PSA تمامی شرکت کنندگان موظف به پرداخت هزینه ثبت نام، جهت تامین بخشی از هزینه های چاپ کتاب و جشنواره می باشند و در ازای آن، کتاب جشنواره به تمامی شرکت کنندگان اهدا خواهد شد. به عبارت دیگر صرف نظر از اینکه عکس های شرکت کننده در جشنواره پذیرفته شده باشد یا خیر، برگزارکننده موظف به اهدا کتاب جشنواره به وی است. (حتی شرکت کنندگانی که عکسشان در جشنواره پذیرفته نشده هم کتاب را بصورت رایگان دریافت خواهند کرد.) کتاب جشنواره در روز اهدای جوایز توزیع خواهد شد.
 • شرکت کنندگان سومین دوره جشنواره که تاکنون کتاب خود را دریافت نکرده اند برای اطلاع از روش و مکان دریافت کتاب خود به بخش اخبار سایت مراجعه کنند.
 • قیمت فروش کتاب در کتاب فروشی ها پنجاه هزار تومان خواهد بود. شرکت کنندگانی که مایل به خرید نسخه های اضافی کتاب می باشند می توانند کتاب را به قیمت چهل هزار تومان خریداری کنند. این تخفیف تنها شامل افرادی است که عضو فیاپ باشند و یا در جشنواره شرکت کرده باشند.
 1. اعلام نتایج:
 • نتایج هر شرکت کننده به ایمیل وی ارسال خواهد شد. شرکت کنندگان باید در فرم ثبت نام یک ایمیل صحیح ثبت کرده و مطمئن شوند که در تنظیمات ایمیلشان، ایمیل Result@khayyamexhibition.com به عنوان غیر اسپم تنظیم شده باشد.
 1. تعاریف:

الف) تعارف فیاپ:

 • تعریف فیاپ برای عکس تک رنگ: یک عکس سیاه و سفید که شامل خاکستری کاملا تیره (سیاه) تا خاکستری کاملا روشن (سفید) و دامنه ای از تن های مختلف خاکستری است یک عکس تک رنگ محسوب می شود. یک عکس سیاه و سفید که بجای تن های خاکستری دارای تن های یک رنگ دیگر باشد نیز عکس تک رنگ محسوب می شود و می توان آنرا در بخش سیاه و سفید شرکت داد، چنین عکسی را می توان در کاتالوگ نمایشگاهی با پاتروناژ فیاپ بصورت سیاه و سفید چاپ کرد. به بیان دیگر، یک عکس سیاه و سفید که بخشی از آن دارای تن یک رنگ دیگر باشد و یا با افزودن یک رنگ، به عکس رنگی (چند رنگ) تبدیل می شود و باید در بخش رنگی شرکت داده شود. چنین عکسی در کاتالوگ نمایشگاهی با پاتروناژ فیاپ باید بصورت رنگی چاپ شود.
 • تعریف عکس سنتی: یک عکس سنتی باید محتوای اولیه عکس را با حداقل تنظیمات نگه داشته باشد، واقعیت صحنه را نباید تغییر داده و می بایست طبیعی بنظر برسد. بازچینی، جابجایی، افزودن و یا حذف اجزای عکس ممنوع بوده و تنها کراپ کردن مجاز است. با رعایت شرایط بالا، می بایست هر تلاشی به کار گرفته شود تا سطح هنری، در تمامی عکس ها، افزایش یابد.

ب) تعاریف PSA:

 • تعریف عکس: عکس ارسالی باید توسط خود عکاس بر روی امولسیون عکاسی (نگاتیو یا اسلاید) و یا بصورت دیجیتالی عکاسی شده باشد (به عبارت دیگر عکس باید از برخورد نور به امولسیون عکاسی (نگاتیو یا اسلاید) و یا حسگر دیجیتال بوجود آمده باشد). بجز در بخش های طبیعت، فوتوژورنالیسم و عکس های سفر که دستکاری عکس در آنها مجاز نیست، در سایر بخش ها عکس را می توان با استفاده از تکنیک های سنتی، الکترونیکی و یا تکنیک های گرافیکی کامپیوتری دستکاری کرد، اما تمام اجزا مورد استفاده باید توسط خود عکاس، عکاسی شده باشد و محتوای عکس غالب باشد. خروجی نهایی باید بر روی کاغذ عکاسی چاپ شده و یا فایل دیجیتال عکس باشد.
 • تعریف PSA برای عکس تک رنگ: عکسی تک رنگ محسوب می شود که احساس فاقد رنگ بودن را منتقل کند ( به عنوان مثال فقط دارای تنالیته های خاکستری است که تنالیته های خاکستری می تواند شامل سفید خالص و سیاه خالص نیز باشد.) یا احساس عکس خاکستری را منتقل می کند که در تمام عکس دارای تنالیته فقط یک رنگ است. (به عنوان مثال سپیا، قرمز، طلایی و غیره.) یک عکس خاکستری یا عکسی دارای چند رنگ که تغییر یافته و یا احساس تغییر یافتن را منتقل می کند (از راه ایجاد تنالیته موضعی، دارای چند تن رنگی بودن یا دارای نقاط رنگی مختلف بودن)، مطابق تعریف، عکس تک رنگ نبوده و جز عکس رنگی طبقه بندی می شود.
 • تعریف PSA برای عکس خلاقه: خلاقه “تغییر واقعیت” است. عکس باید بطور مشهود تغییر در فرم، شکل، رنگ طبیعی و یا ترکیبی از این سه عامل را نشان دهد. عکس های HDR که تغییری در این سه عامل را نشان ندهند، به عنوان خلاقه محسوب نمی شوند.
 • توضیح بیشتر برای عکس خلاقه: عکس را می توان با استفاده از تکنیک های سنتی، الکترونیکی و یا تکنیک های گرافیکی کامپیوتری دستکاری کرد، اما تمام اجزا مورد استفاده باید توسط خود عکاس، عکاسی شده باشد و محتوای عکس باید نسبت به کار گرافیکی انجام شده، غالب باشد. پردازش باید توسط خود عکاس صورت گیرد. خروجی نهایی باید بر روی کاغذ عکاسی چاپ شده و یا فایل دیجیتال عکس باشد.
 • ممکن است برخی هنرمندان عکاس تعاریف دیگری برای عکاسی خلاقه داشته باشند، اما چون این جشنواره تحت امتیاز PSA می باشد الزاما داوران مطابق این تعریف عکس ها را انتخاب خواهند کرد.
 • تعریف عکس های گردشگری (سفر): یک عکس سفری عکسی است که احساسی از یک زمان یا مکان، تصویر یک سرزمین، مردم آن سرزمین، یا یک فرهنگ در حالت طبیعی آنرا نشان دهد. محدودیت جغرافیایی ندارد. عکسهای فوق کلوزآپی که هویت زمان و مکان را از دست میدهد،عکسهای استودیویی از مدل، یا دستکاریهایی در عکس، که باعث میشوند موقعیت واقعی نشان داده نشود قابل قبول نیستند. هیچ عنصری از عکس نباید جابجا، clon، اضافه، حذف،بازچینی و یا ترکیب شود. اجازه هیچ گونه تغییر و تبدیل و یا دستکاری وجود ندارد مگر تغییر اندازه عکس، کراپ (crop) ، تاریک یا روشن کردن و ترمیم رنگ اصلی صحنه. از هیچ فیلتر جلوه های ویژه نمی شود استفاده کرد. هرگونه شارپ کردن عکس باید طبیعی به نظر برسد.
 • تعریف عکس های مستند اجتماعی/فوتوژورنالیسم: عکس های فوتوژورنالیسم شامل تک عکس یا توالی از چند عکس که در یک کادر آورده شده اند و باید دارای ارزش خبری و تاثیر احساسی باشند. (شامل علایق انسانی، مستند و اخبار لحظه ای). ارزش خبری عکس باید نسبت به ارزش بصری آن غالب باشد. عکس های که واقعیت را تغییر دهند یا سوژه های که برای عکاسی چیده شده باشند در این بخش پذیرفته نمی شود. تکنیک هایی که عاملی از عکس را اضافه، حذف یا جابجا می کنند در این بخش پذیرفته نمی شود. تنها کراپ (crop) کردن مجاز است. هر گونه تنظیمات عکس باید طبیعی بنظر بیاید.
 • نکته: عکس های مستند اجتماعی/فوتوژورنالیسم بدون زیرنویس داوری می شوند و خود عکس باید قوی و گویا باشد. مجموعه عکس در این جشنواره پذیرفته نمی شود. چند عکس که در یک کادر آورده شوند تک عکس به حساب می آیند.
 1. استفاده از عکس ها:
 • برگزارکننده مجاز به استفاده از تمام یا بخشی از عکس های پذیرفته شده در انتشارات مربوط به جشنواره، اعم از کتاب، سایت جشنواره و سایر موارد مرتبط با جشنواره است.
 • با توجه به قوانین فیاپ پس از ثبت نام، امکان انصراف از شرکت در جشنواره و یا برگشت هزینه ثبت نام وجود ندارد.

راه های ارتباطی و تماس:

 • آدرس سایت: khayyamexhibition.com
 • ایمیل: khayyamexhibition2@gmail.com
 • آدرس دبیرخانه دائمی: تهران، خیابان شریعتی، پایین تر از سیدخندان، کوچه بسطامی، پلاک ۳۵، واحد ۲، خانه هنر خیام (کلوپ عکس فوکوس)، تلفن:۸۸۱۷۲۷۳۲ و ۰۹۲۱۳۷۵۲۲۴۸، ساعات تماس ۸ تا ۱۶ روزهای شنبه تا چهارشنبه

https://telegram.me/focusclub

https://www.facebook.com/iranFIAP

https://i.instagram.com/focusteam

دانلودها

دانلود فایل فراخوان:     PDF       Word

فقط به آفرینش اثر فکر کنید!

فستیوارت ثبت نام شما را انجام می‌دهد.

می‌توانید از خدمات ویژه‌ی «دپارتمان‌های تخصصی فستیوارت» برای ثبت‌نام، واریز و دریافت هزینه‌های ارزی، ترجمه‌ی متون ادبی، طراحی پورتفولیو، پوستر و … استفاده کنید.

اینجا کلیک کنید.
این خبر را برای دیگران بفرستید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب مهم این صفحه