منو

فراخوان مقاله|نشست هم اندیشی نخبگان و اندیشمندان حوزه فرهنگ و هنر

فراخوان دریافت مقاله «نشست هم اندیشی نخبگان و اندیشمندان حوزه فرهنگ و هنر» تا ۱۲ آذر تمدید شد.

■مهلت: ۱۲ آذر■

هنر همواره دو غایت‏ بنیادى داشته است، اول زیبایى صورت و دوم والایی معنا. هنرمند ایرانی ‏صرف زیبایى را مطلوب تلقى نکرده، بلکه زیبایى را با کمال مورد تامل قرار مى‏دهد، از این رو هنر این سرزمین همواره ره به تعالی برده و متعالی بوده، و این هنری است که موضوع پروژه هنر متعالی است، هنری در خدمت اکرام حقیقت وجود، هنری درخدمت بسط آموزه­های والای عالم معنا، هنر بعنوان چشمی دگربین شکافت حقیقت مستطر درعمق جان.

نشست علمی هنر متعالی در گذشته در قالب دو رویداد بزرگ بین­المللی و ملی اجرا شده است. نشست اول در  قصر الامارات شهر ابوظبی در کشور امارات عربی متحده در عالیترین سطح  جهت واکاوی ابعاد علمی و نظری مرتبط با هنر سنتی ایران با حضور اهالی علم و فرهنگ برگزار گردید. رویداد دوم نیز در مرکز آموزش و پژوهش­های بین­المللی وزارت امور خارجه با حضور هنرمندان، اساتید و فرهیختگان علمی و هنری در قالب نشستی تخصصی برگزار شد. در این نشست­ها فرهیختگان فرهنگی به ارائه مقالات و نتایج پژوهش­های خود در رابطه با هنر متعالی پرداختند. مقرر است سومین نشست با عنوان هم­اندیشی نخبگان و اندیشمندان حوزه فرهنگ و هنر به واکاوی  ابعاد نظری هنر متعالی ایران بپردازد.

تجربه نشان داده است که اجرای سیاست­های فرهنگی بدون توجه به زیربنای علمی همواره با بروز آسیب­های جدی و جبران­ناپذیری همراه بوده است. عموم فرآیندهای فرهنگ­ساز به دلیل عدم برخورداری از نگاه علمی لازم پس از قرارگرفتن در بستر زمان دچار چالش­های جدی شده­اند. به همین دلیل بنیاد هنر متعالی با توجه به افق چشم انداز خود برای حرکت در گستره جهانی، برگزاری نشست­های علمی و تخصصی را در دستور کار قرار داده است.

لذا با دعوت از هنرمندان و اساتید تراز اول دانشگاه، پژوهشگران، محققان و فرهیختگان علمی و فرهنگی نشست هم­اندیشی نخبگان و اندیشمندان حوزه فرهنگ و هنر در آذرماه سال جاری برگزار خواهد شد. موضوع این نشست بررسی علمی و تخصصی مفهوم، جایگاه و کارکرد هنر متعالی خواهد بود. اهداف اصلی مورد نظر از برگزاری این نشست آسیب­ شناسی فضای هنرهای سنتی، شناسایی راهکارهای تقویت زیرساخت­های موجود و ایجاد فضای فکری و ادبیات مشترک حول محور هنرهای سنتی ایران و با عنوان هنر متعالی است.

نشست با ارائه شفاهی مقالات برتر پذیرفته­شده و یا سخنرانی اساتید مدعو برگزار خواهد شد. در این راستا از کلیه محققان، پژوهشگران، اساتید دانشگاه و فرهیختگان فرهنگی و هنری دعوت به عمل می­آید تا مقالات علمی خود را بر اساس محورهای موضوعی ذیل تنظیم نموده و به آدرس پست الکترونیک paper@arad.co.ir ارسال نمایند. مقالات دریافت شده توسط کمیته علمی و داوران بررسی می­گردد و مواردی که از نظر شکلی و محتوایی پذیرفته شوند ضمن ارائه شفاهی در نشست در کتاب مجموعه مقالات نشست منتشر خواهد شد.

زبان نشست فارسی است و مقالات صرفا به زبان فارسی دریافت می گردد. در صورت تدوین مقاله به زبان انگلیسی ارائه ترجمه فارسی آن الزامی است.

 محورهای علمی جهت ارائه مقاله

 • بروز و ظهور و جایگاه هنر متعالی در آثار هنرهای سنتی و مدرن
 • تاثیر و تاثر آموزه­های دینی بر هنر متعالی، میزان حضور و بروز آن
 • بررسی نقش، کارکرد، اهمیت و اولویت فرم یا محتوا در هنر متعالی
 • بررسی نیاز جامعه، کارکرد و کاربرد هنر متعالی در زندگی امروز
 • حرکت جریان هنر متعالی به سوی هنر کاربردی یا هنر موزه­­ای
 • تعریف علمی مفهوم، ماهیت و مولفه­های هنر متعالی
 • وجوه اشتراک و افتراق هنر متعالی با هنر دینی و هنر اسلامی
 • امکان و میزان ظهور مفهوم هنرمتعالی در رشته­های مختلف هنری
 • بررسی قرائت­های مختلف از مفهوم هنر متعالی از گذشته تا حال
 • تلاقی و تضارب آرای متفکران شرقی و غربی درباره هنر متعالی

زمان بندی فراخوان

 • انتشار فراخوان دریافت مقاله : ۱۹ تیر ۱۳۹۵
 • آخرین زمان برای دریافت چکیده مقالات : ۱۹ مهر ۱۳۹۵
 • آخرین زمان دریافت متن کامل مقالات : ۳۰ آبان ۱۳۹۵  تا ۱۲ آذر ۱۳۹۵ تمدید شد.
 • برگزاری نشست علمی : ۲۹ آذر ۱۳۹۵

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت فرمت استاندارد نگارش مقالات با دبیرخانه نشست علمی با شماره ۸۸۸۳۱۵۲۰ ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

غیر از آفرینش هنری و ادبی، به دغدغه بیشتر نیاز ندارید. در صورت تمایل، ثبت نام، ترجمه متن یا اطلاعات و وایز هزینه شرکت در فراخوان های بین المللی برای شما انجام می شود.

≡ برای سفارش ترجمه، ثبت نام یا پرداخت هزینه ها از طریق تلگرام، اینجا کلیک کنید.

دسته بندی ها: فراخوان رایگان, فراخوان مقاله

دیدگاه ها