منو

لینک وبسایت فراخوان مقاله دومین همایش ملی نگاهی نو به زبان و ادب عامه

فراخوان مقاله دومین همایش ملی نگاهی نو به زبان و ادب عامه توسط دانشگاه خلیج فارس منتشر شد.

■ مهلت: ۳۰ آذر ۱۳۹۶ ■

ادبیات عامه، بزرگترین سرمایۀ معنوی هر ملت برای دوام و بقا، رکن مهمی از فرهنگ و هویت جوامع است. زبان و ادبیات عامۀ ایران از غنی‌ترین گنجینه‌های فرهنگی در میان تمدن‌های بشری به شمار می‌رود. دیرینگی و کهن‌سالی اقوام ایرانی، غنای فرهنگی و ادبی، تعدد پاره فرهنگ‌ها و پراکندگی جغرافیایی قومیت‌ها، عامل تقویت‌کنندۀ این غنای فرهنگی است. چنانچه با تحول نسل‌ها و سرعت توسعۀ فناوری‌های نوین نتوانیم میان فرهنگ غنی مادی و معنوی گذشته و امروز پلی استوار ببندیم، در هنگامۀ هجوم فرهنگ‌های مهاجر و مهاجم، پاسداری از حریم زبان و ادب بومی، مردمی و عامه که آبشخور فرهنگ ملی ماست، کاری بس دشوار خواهد بود. امروزه در کشورهای توسعه‌یافته با سرمایه‌گذاری‌های کلان از طریق تأسیس پژوهشکده‌ها و مطالعات بنیادی و ایجاد رشته‌های دانشگاهی، بدین حوزه رونق زیادی بخشیده‌اند؛ اگرچه در کشور ما برای معرفی جایگاه ادب عامه کارهایی انجام شده، اما همچنان بستر برای پژوهش‌های بیشتر فراهم است.

منطقۀ جنوب به ویژه استان بوشهر، از جمله مناطقی است که دارای فرهنگ عامه غنی و دیرپا و دربردارندۀ ظرفیت‌های فراوانی است. وجود شاعرانی مانند فایز، مفتون بردخونی، منوچهر آتشی، سیدجعفر حمیدی، علی باباچاهی، ایرج شمسی‌زاده و … و نویسندگانی همچون صادق چوبک، منیرو روانی پور، ایرج صغیری، رسول پرویزی، محمدرضا صفدری و … که در سطح استان و کشور شناخته شده هستند و آثار فراوانی به ادب پارسی عرضه نموده‌اند، مبین این موضوع است… .

محور های کنفرانس

غیر از آفرینش هنری و ادبی، به دغدغه بیشتر نیاز ندارید. در صورت تمایل، ثبت نام، ترجمه متن یا اطلاعات و وایز هزینه شرکت در فراخوان های بین المللی برای شما انجام می شود.

≡ برای سفارش ترجمه، ثبت نام یا پرداخت هزینه ها از طریق تلگرام، اینجا کلیک کنید.

دسته بندی ها: فراخوان, فراخوان غیر رایگان, فراخوان مقاله

دیدگاه ها