جستجو

فراخوان مقاله دومین همایش ملی نگاهی نو به زبان و ادب عامه توسط دانشگاه خلیج فارس منتشر شد.

■ مهلت: ۳۰ آذر ۱۳۹۶ ■

ادبیات عامه، بزرگترین سرمایۀ معنوی هر ملت برای دوام و بقا، رکن مهمی از فرهنگ و هویت جوامع است. زبان و ادبیات عامۀ ایران از غنی‌ترین گنجینه‌های فرهنگی در میان تمدن‌های بشری به شمار می‌رود. دیرینگی و کهن‌سالی اقوام ایرانی، غنای فرهنگی و ادبی، تعدد پاره فرهنگ‌ها و پراکندگی جغرافیایی قومیت‌ها، عامل تقویت‌کنندۀ این غنای فرهنگی است. چنانچه با تحول نسل‌ها و سرعت توسعۀ فناوری‌های نوین نتوانیم میان فرهنگ غنی مادی و معنوی گذشته و امروز پلی استوار ببندیم، در هنگامۀ هجوم فرهنگ‌های مهاجر و مهاجم، پاسداری از حریم زبان و ادب بومی، مردمی و عامه که آبشخور فرهنگ ملی ماست، کاری بس دشوار خواهد بود. امروزه در کشورهای توسعه‌یافته با سرمایه‌گذاری‌های کلان از طریق تأسیس پژوهشکده‌ها و مطالعات بنیادی و ایجاد رشته‌های دانشگاهی، بدین حوزه رونق زیادی بخشیده‌اند؛ اگرچه در کشور ما برای معرفی جایگاه ادب عامه کارهایی انجام شده، اما همچنان بستر برای پژوهش‌های بیشتر فراهم است.

منطقۀ جنوب به ویژه استان بوشهر، از جمله مناطقی است که دارای فرهنگ عامه غنی و دیرپا و دربردارندۀ ظرفیت‌های فراوانی است. وجود شاعرانی مانند فایز، مفتون بردخونی، منوچهر آتشی، سیدجعفر حمیدی، علی باباچاهی، ایرج شمسی‌زاده و … و نویسندگانی همچون صادق چوبک، منیرو روانی پور، ایرج صغیری، رسول پرویزی، محمدرضا صفدری و … که در سطح استان و کشور شناخته شده هستند و آثار فراوانی به ادب پارسی عرضه نموده‌اند، مبین این موضوع است… .

محور های کنفرانس

فقط به آفرینش اثر فکر کنید!

فستیوارت ثبت نام شما را انجام می‌دهد.

می‌توانید از خدمات ویژه‌ی «دپارتمان‌های تخصصی فستیوارت» برای ثبت‌نام، واریز و دریافت هزینه‌های ارزی، ترجمه‌ی متون ادبی، طراحی پورتفولیو، پوستر و … استفاده کنید.

اینجا کلیک کنید.
این خبر را برای دیگران بفرستید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب مهم این صفحه