جستجو

فراخوان مقاله همایش علمی کتاب‌های تصویری انجمن تصویرگران ایران منتشر شد.

■ آخرین مهلت ارسال چکیده مقالات: اول مهر ۱۳۹۶ ■

■ کتاب‌های تصویری (Picture books) نوعی از کتاب (غالباً برای مخاطب کودک) است که از سال‌های دور در بازار کتاب جهانی جایگاه خاصی داشته است. با این حال تنها چند سالی است که نیاز به این گونه کتاب‌ها در کشور ما مورد توجه قرار گرفته و پدیدآورندگان و ناشران علاقه‌مند به تولید آن شده‌اند.
■ در اینگونه کتاب‌ها روایت را متن و تصویر به شکل همزمان شکل می‌دهند و در کتاب‌های تصویری موفق، روایت درهم تنیده متن و تصویر چنان چفت و بستی با هم دارند که در صورت حذف متن از تصاویر یا تصاویر از متن هر دو رسانه گنگ و نارسا خواهند بود. این کتاب‌ها با اصالت دادن به تصویر، به عنوان زبان، مخاطب را به جهان خوانش تصاویر دعوت می‌کنند؛ خوانشی که در هر مخاطب می‌تواند امری فردی باشد و هر شخص بنا به درونیات و ذهنیات خود تصاویر را خوانش کند.
■ در گونه‌ای از کتاب‌های تصویری، یعنی کتاب‌های صامت (Silent books)، گاهی متن به طور کامل حذف می‌شود و کل روایتگری داستان به عهده تصاویر است. گاهی نیز متن با کارکردی مهم، در خلاصه‌ترین شکل ممکن با حذف زواید زبانی و اصالت به جنبه‌هایی از روایت که در ترکیب با تصاویر معنا پیدا می‌کند، حضور می‌یابد.
■ در کتاب‌های تصویری هر چند متن و تصویر استوار اهمیت بسیار دارند اما اصلی‌ترین رکن این گونه کتاب‌ها ایده است. رسیدن به ایده کتاب‌های تصویری از سمت خالق آن که می‌تواند یک نویسنده یا یک تصویرگر یا یک فرد با هر دو توانایی باشد، مهم‌ترین گام و اصلی‌ترین مسأله این کتاب‌هاست.
■ ایده کتاب تصویری از نقطه صفر خود باید تصویری باشد؛ به این سبب است که شاید اینگونه از کتاب‌ها در سنت داستان‌نویسی ما کمی غریب به نظر بیایند و پذیرش این نوع فکرکردن برای خلق کتاب نوعی ساختارشکنی در سنت نویسندگی در کشور ما به حساب آید. اما حقیقت این است که کتاب‌های تصویری یکی از مهم‌ترین غذاهای جهان فرهنگی امروز کودکان هستند و در این زمانه که دسترسی به فرآورده‌های روز دنیا بسیار سهل و آسان شده، نیاز به تولید دقیق این محصول برای بازار ایران امری ضروری به نظر می‌رسد.
■ با توجه به افزایش روزافزون مخاطبان و پدیدآورندگان ایرانی اینگونه از کتاب‌ها، انجمن تصویرگران ایران در نظر دارد تا در یک همایش علمی یک روزه، که همزمان با هفته تصویرگری برگزار خواهد شد، به این موضوع بپردازد.

 
≡ محورهای اصلی همایش
۱- ساختمان فیزیکى کتاب‌های تصویری،
۲- انواع کتاب‌های تصویری،
۳- روند شکل‌گیرى کتاب‌های تصویری (سهم در خلق نویسنده و تصویرگر)،
۴- سهم متقابل متن و تصویر در کتاب‌های تصویری،
۵- سهم کتاب‌های تصویری در تربیت ذهن مخاطب، انتقال محتوا و ترویج کتابخوانى،
۶- کتاب‌های تصویرى و نشر،
۷- کارکرد کتاب‌های تصویری،
۸- مخاطب کتاب‌های تصویری،
۹- بررسی و تحلیل نمونه‌های موفق کتاب‌های تصویری در ایران و جهان.
 
≡ تقویم همایش 
■ آخرین مهلت ارسال چکیده مقالات: اول مهر ۱۳۹۶
■ اعلام نتیجه داوری چکیده مقالات: ۷ مهر ۱۳۹۶
■ آخرین مهلت ارسال اصل مقالات: اول آبان ۱۳۹۶
■ زمان اجرای همایش: ۱۴ آبان ۱۳۹۴
 
≡ شرایط پذیرش مقالات
■ مقالات باید نتایج فعالیت‎های پژوهشی اصیل و نو و فعالیت‎های کاربردی مفید و مؤثر پژوهشی در حوزه مورد بررسی باشد.
■ همایش به زبان فارسی، با رعایت اصول و آیین نگارش این زبان، منتشر می‎شود. زبان همه مقالات، فارسی و دارای عنوان و چکیده انگلیسی باشند.
■ چکیده و اصل مقالات باید به آدرس زیر ارسال شود:
■  IllustrationWeekConference@gmail.com

≡ راهنمای نگارش مقالات

نویسندگان مقالات ملزم به رعایت اصول کلی زیر در چارچوب مقاله خود هستند:
■ مقاله‌ها باید دارای ساختار علمی-پژوهشی به ترتیب دارای بخش‌های صفحه مشخصات نویسنده، چکیده، مقدمه، روش تحقیق، بدنه مقاله، نتیجه‌گیری، پی نوشت و منابع باشد.
■ متن مقاله باید با فونت: فارسی B-Nazanin سایز ۱۲ و انگلیسی Times New Roman سایز ۱۱ به صورت یک رو و حداکثر ۱۸ صفحه و در هر صفحه ۳۲ سطر و با تمام اطلاعات: عکس،‌ متن، نقشه و کلیه تصاویر تنظیم شود.
■ منابع به شکل ارجاع درون متنی در متن مقاله درج شود: (نام خانوادگی نویسنده،‌ سال انتشار: صفحه)
■ منابع در فهرست منابع پایان مقاله به صورت زیر درج شود:
الف. کتاب‌ها:‌ نام خانوادگی نویسنده، نام نویسنده. (سال انتشار). عنوان کتاب. جلد. نام مترجم یا مصحح. محل انتشار: نام ناشر.
ب. مقاله‌ها: نام خانوادگی نویسنده، نام نویسنده. (سال انتشار). عنوان مقاله. نام مجله. شماره مجله. شماره صفحه‌‌های مقاله در مجله.
ج. سند اینترنتی: نام خانوادگی نویسنده، نام نویسنده. (تاریخ). عنوان سند. از آدرس اینترنتی به طور کامل. بازیابی شده در تاریخ.
■ هیأت علمی همایش در رد یا قبول مقالات دریافت شده آزاد است.
■ مقالاتی صرفا در این همایش مورد داوری قرار می‎گیرند که تا کنون در هیچ مجلۀ علمی داخلی یا خارجی در نوبت چاپ نبوده و یا به چاپ نرسیده باشند.
■ همایش در ویرایش، اصلاح و هماهنگ‎سازی اصطلاحات علمی مقاله به گونه‌ای که مفاهیم آن تغییر نیابد برای درج در کتاب همایش آزاد است.
■ به مقالات برتر جوایزی اعطا و کلیه مقالات ارائه‌شده در همایش در کتاب همایش منتشر خواهد شد.
 
≡ اعضای کمیته علمی (به ترتیب حروف الفبا):
علی بوذری، مریم جلالی، هدی حدادی، محسن حسن‌پور، مرتضی خسرونژاد، علی‌اصغر سیدآبادی و کیانوش غریب‌پور.

فقط به آفرینش اثر فکر کنید!

فستیوارت ثبت نام شما را انجام می‌دهد.

می‌توانید از خدمات ویژه‌ی «دپارتمان‌های تخصصی فستیوارت» برای ثبت‌نام، واریز و دریافت هزینه‌های ارزی، ترجمه‌ی متون ادبی، طراحی پورتفولیو، پوستر و … استفاده کنید.

اینجا کلیک کنید.
این خبر را برای دیگران بفرستید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب مهم این صفحه