جستجو
فراخوان پنجمین سوگواره عاشورایی پوستر هیأت

فراخوان پنجمین سوگواره عاشورایی پوستر هیأت منتشر شد.

■مهلت: ۸ آذر■

درباره فراخوان

هنرمندان مسلمان، هرگز نتوانسته‌اند نسبت به واقعه عظیم کربلا بی‌تفاوت باشند و فرهنگ غنی عاشورا در طول تاریخ تأثیرهای بی‌بدیل و غیر قابل‌انکاری بر هفت هنر گذاشته است. عکس و پوستر هیأت، ابزارهای رسانه‌ای و هنری هستند که در خدمت فرهنگ غنی عاشورا و هیأت قرار گرفته‌اند. عکس هیأت، عامل عمق‌بخشی به نگاه‌ها و رواج فرهنگ زیبا و پرشور هیأت است و می‌تواند پایان‌بخشِ غفلت یا عبور سطحی از کنار صحنه‌های ناب هیأت باشد. پوستر هیأت نیز بیرق و شعاری برای تبلیغ حقایق ارزشمند است. پوستر همانند گنبد که مهم‌ترین نماد حرم است، نمای بیرونی هیأت و جلوه‌گر زیبایی‌های آن است. تعداد مخاطبانِ پوستر اطلاع‌رسانی هیأت، گاهی از تعداد مخاطبانِ خود هیأت بیشتر است. سوگواره‌های عاشورایی عکس و پوستر هیأت، قرار بوده و هست که بین هنرمندان و هیأت‌ها ارتباط و تعاملی برقرار کند و زمینه را برای شناسایی، سازماندهی و رشد استعدادهای نهفته در هیأت‌ها فراهم کند.

اهداف

۱٫ استفاده از ظرفیت گسترده هنر عکاسی برای ثبت و انتقال فرهنگ عزاداری و هیأ تداری.
۲٫ فراهم آوردن بستری مناسب برای ارائه توانمند یها و کشف استعدادهای هنری همسو با اهداف سوگواره.
۳٫ ترغیب هنرمندان عکاس فعال برای پرداختن به موضو عهای مرتبط با هیأت و مراسم مذهبی.
۴٫ ایجاد ارتباط و تعامل بین هنرمندان و هیأ تها.
۵٫ شناسایی، سازماندهی و رشد استعدادهای نهفته در هیأ تها.
۶٫ مستند سازی و ثبت سیر تطور هیأ تهای مذهبی.

قوانین عمومی

۱٫ دبیرخانه سوگواره، ارسال کننده را صاحب اثر می‌شناسد و در صورت اثبات خلاف آن، اثر مربوطه را از مسابقه حذف می‌نماید.
۲٫ برگزار کننده مجاز است که از آثار ارسالی برای انتشارات، اطلاع‌رسانی و تبلیغات و ارتقای سطح هنری هیأت‌های مذهبی استفاده نماید.
۳٫ فایل آثار منتخبِ کتاب، با کیفیت اصلی با عنوان «نذرماندگار» در اختیار هیأت‌های حسینی، جهت استفاده در طرح‌های مذهبی قرار می‌گیرد.
۴٫ ارسال اثر به منزله پذیرش مقررات سوگواره است.
۵٫ آثار ارسالی به دبیرخانه سوگواره، عودت داده نخواهند شد.
۶٫ آثار ارسالی می‌تواند واحد یا متعدد باشد. هیأت‌ها می‌توانند پوستر یا دکور سال‌های قبل خود را نیز ارسال کنند.
۷٫ برای شرکت در سوگواره می‌بایست از طریق نشانی اینترنتیposter.1542.ORG ثبت‌نام نموده و آثار خود را بارگزاری نمایید .
* نشانی: قم / صندوق‌پستی: ۱۴۳۵- ۳۷۱۹۵ به نام سوگواره هیأت. (حتما نام صندوق قید شود)
۸٫ثبت نام در سایت سوگواره برای همه شرکت کنندگان الزامی است.
۹٫ آثار باید فرمت jpg و با کیفیت ۳۰۰ dpi در اندازه A3 و درحالت چهار رنگ cmyk ارسال شود.
۱۰٫ برای شرکت در بخش تزیین جایگاه و دکور، می‌بایست موارد ذیل ارسال شود:
الف: عکس کادر بسته و با کیفیت از تمام جایگاه (روبه‌رو).
ب: عکس از موقعیت جایگاه در فضای هیأت.
دبیرخانه سوگواره انتظار دارد هیأت‌های محترم همان‌طور که در اجرای دکور هیأت تلاش قابل توجهی دارند، در ثبت هنری آن و مراحل اجرای آن نیز اهتمام جدی داشته باشند. چه بسا دکورهای فاخری که به دلیل نبود عکس با کیفیت امکان معرفی آن به سایر هیأت‌ها وجود ندارد.
ج: حداقل۱۰ عکس از مراحل اجرای طرح که گویای جنس مصالح به کار رفته در طرح باشد.
د: فایل متنی توضیحات مهم چگونگی اجرای طرح.
۱۱٫ جایزه هیأت در بخش اصلی، اختصاص به هیأتی دارد که پوستر متعلق به آن هیأت است.

بخش اصلی ( پوسترهای اطلاع رسانی هیأت)

بخش اصلی ( پوسترهای اطلاع رسانی هیأت): موضوع بخش اصلی فراخوان تمام پوسترهای اطلاع‌رسانی هیأت می‌باشد که خود به سه زیربخش تقسیم می شود. برای هرکدام از زیربخش‌ها پنج جایزه(بدون رتبه‌بندی) در نظر گرفته شده ولی رقابت برای کسب رتبه اول تا سوم، بین تمامی آثار رسیده به بخش اصلی خواهد بود. • پوسترهای محرم تمام پوسترهای اطلاعرسانی مرتبط با عزاداری امام حسین(ع) در ماه محرم و صفر از جمله سیاهپوشان، پیشواز محرم، دهه اول، مراسمهای اربعین و غیره در این بخش جای میگیرند. • پوسترهای هفتگی هیأت یکی از تبلیغات مهم و موثر هیأت، پوسترهای جلسات هفتگی است که نمایانگر زنده بودن فرهنگ اهل‌بیت(ع) به طور منظم در تمام طول سال و در سطح جامعه است که متأسفانه کمتر مورد توجه قرار گرفته است. در این بخش از سوگواره به پوسترهای اعلان برنامه هفتگی هیأت پرداخته شده است. باید به این نکته توجه شود که پوسترهای اعلان مراسم هفتگی که مناسبت خاصی را پوشش میدهد مانند همزمانی شهادت امام‌صادق (ع) با جلسه هفتگی هیأت، در بخش سایر مجالس هیأت قرار میگیرد. • پوسترهای سایر مجالس هیأت در این بخش، پوستر اعلان تمام مناسبتهایی که دربخش اول و دوم جای نمی‌گیرند مورد بررسی قرار می‌گیرد. اعم از میلادها و جشن‌ها، ایام فاطمیه، مناسبت‌های ماه مبارک رمضان، ، سایر شهادتها و…

[irp]

بخش جنبی:

بخش جنبی:
• طراحی جایگاه و فضاسازی هیأت
مقصود جایگاه سخنران و مداح هیأت است. اگر این کار به صورت بسته طراحی بود به شکلی که از آرایههای بصریِ دکور در فضاسازی محیطی هیأت و پیرامون هیأت استفاده شده باشد، دارای امتیاز مخصوص میباشد. ارسال تصاویر آمادهسازی دکور شامل اتودهای اولیه، طرحهای رایانهای و مراحل اجرا و عکس از زوایای مختلف، ضروری است.
• پوسترهای عاشورایی
در بسیاری از سوگواره‌های مشابه، این بخش اصلی‌ترین قسمت فراخوان می‌باشد، اما در سوگواره‌ عاشورایی پوستر هیأت، به جهت اهمیتی که پوسترهای اعلان و اطلاع‌رسانی داشته، آثاری که برای این منظور نبوده و صرفا جهت تبلیغ مفاهیم عمیق عاشورایی طراحی شده‌اند در بخش جنبی قرار می‌گیرند.

بخش ویژه:

بخش ویژه: • طراحی پرچم و کتیبه در این بخش، طراحی گرافیکی پرچم یا کتیبه مدنظر است. علاوه بر ترکیب کلی آثار، دقت در اجزاء طرح، اعم از متن و طرح، انتخاب نوشته ها، اذکار و اشعار و کتابت آنها، تزئینات، آرایه ها، تذهیب‌ها، حاشیه‌ها ، شکل و نوع برش و … مورد توجه می‌باشد. ارسال مراحل انجام کار (اتودهای اولیه)، جزئیات طرح به صورت جداگانه و نمونه تولید شده طرح در فرآیند داوری اثر مثبت خواهد داشت. در تولید آثار قالب های مختلف تولید کتیبه و پرچم مانند بافت، قلم‌کار، چاپ دستی، سیلک صنعتی، تکه‌دوزی، گلدوزی، زری‌دوزی، و … می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. بدیهی است فرمت فایل ارئه شده باید متناسب با قالب آثار تنظیم گردد.

جوایزسوگواره پوستر:

•جوایز بخش اصلی
رتبۀ‌اول: دو سکه بهارآزادی، به همراه دو میلیون تومان کمک به هیأت
رتبۀ‌دوم: یک سکه بهارآزادی، به همراه یک میلیون تومان کمک به هیأت
رتبۀ‌سوم: نیم سکه بهارآزادی، به همراه پانصد هزار تومان کمک به هیأت
به همراه پنج ربع‌سکه در هر زیر بخش

•جوایز بخش‌جنبی
برگزیدۀ بخش‌دکور: یک سکه بهارآزادی، به همراه یک میلیون تومان کمک به هیأت
به همراه پنج کمک‌هزینۀ پانصد هزار تومانی به هیأت‌های برگزیده
برگزیدۀ بخش پوسترهای‌عاشورایی: یک سکه بهارآزادی

•برگزیدۀ بخش‌ویژه
دو سکه بهارآزادی

فقط به آفرینش اثر فکر کنید!

فستیوارت ثبت نام شما را انجام می‌دهد.

می‌توانید از خدمات ویژه‌ی «دپارتمان‌های تخصصی فستیوارت» برای ثبت‌نام، واریز و دریافت هزینه‌های ارزی، ترجمه‌ی متون ادبی، طراحی پورتفولیو، پوستر و … استفاده کنید.

اینجا کلیک کنید.
این خبر را برای دیگران بفرستید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب مهم این صفحه