منو

وبسایت جشنواره فراخوان چهارمین جشنواره سراسری عکس خانه دوست

■ مهلت: ۱۹ آذر ■

فراخوان چهارمین جشنواره سراسری عکس خانه دوست منتشر شد.

جشنواره سراسری عکس خانه دوست توسط مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی برگزار می شود.

 

برای هر سفری کوله بار می بندند؛ برای دیدار خانه دوست اما، دست سبک می کنند و بال می گشایند.
سفر عکاسان برای زیارت خانه دوست در طول سه دوره پیشین این جشنواره، موجب شد ۲۶۲۳۷ بار مفهوم انس، کرامت و تعظیم در پیشگاه عشق در قالب عکس ترجمه شود.
مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی ضمن پاس داشت این حضور پرشور و با هدف بیان هنرمندانه، خلاقانه و معاصری از موضوع زیارت اقدام به برگزاری چهارمین دوره این جشنواره سراسری می کند.

دبیر جشنواره: کیارنگ علایی

بخش‌های جشنواره عبارتند از:
زیارت

زیارت از ورای دوربین تلفن همراه
عکس‌نوشت

۱/ تعریف بخش زیارت

به اشتیاق هر قرار و دیداری، مسیر و مقصد معلوم می کنند، برای زائر اما درک وصل نه به جاده ختم می شود و نه وسیله. زیارت را منظوری جز میل به دیدار معشوق نیست به منظور کرامت، بزرگداشت وانس با او. دیداری مشتاقانه و بی قید و شرط در پیشگاه آن که بزرگش می شماریم. زیارت شکستن زنجیرها و پرواز قلب است هنگامی که در برابر عظمتی الهی، چاره ای جز تعظیم نیست.
در این بخش تمامی عکس‌هایی که به صورت عینی و با رویکرد مستندگرایانه به نمایش وجوه مختلف زیارت اماکن متبرکه، امام زاده ها ، عتبات مقدسه، حرمین شریفین، حرم‌های امامان معصوم و تمامی عبادت گاه های ادیان الهی پردازند، حق شرکت دارند. آداب زیارت، سنن، جشن ها و اعیاد، سلوک زائر، ارتباط معنوی زائر از دورترین شهر ها با حرم ها و اماکن مربوط به ادیان الهی نیز می تواند به عنوان زیرمجموعه های موضوع مورد مداقه قرار گیرد. عکس‌ها می‌توانند در هر نقطه ای از ایران ثبت شده باشند، اما لازمه شرکت در این بخش استفاده از دوربین های حرفه ای یا نیمه حرفه ای است که فایل خام عکس ارسالی را نزد عکاس محفوظ داشته باشد. اثار این بخش از طریق سایت جشنواره باید ارسال شوند.

۲ / تعریف بخش زیارت از ورای دوربین تلفن همراه

محدودیت های اجتماعی موجود در برخی از اماکن در مورد استفاده از دوربین های حرفه ای و نیمه حرفه ای، و همچنین زیبایی شناسی خاص دوربین تلفن همراه و سادگی و صراحت این وسیله در برخورد با موضوعات اجتماعی و گسترش نوعی از عکاسی پرسه گردانه موجب شد تا بخش مستقلی در این جشنواره برای عکس های تلفن همراه در نظر گرفته شود.
در این بخش تمامی عکس هایی که صرفا با دوربین تلفن همراه ثبت شده اند در موضوع جشنواره (زیارت) با همان رویکردی که در بخش یک توضیح داده شده قابل رقابت هستند. این عکس ها حتما باید توسط حساب کاربری عکاس در اینستاگرام منتشر شوند و از طریق ایجاد هشتگ #aqaks95 در کامنت یا کپشن عکس منتشر شده در اینستاگرام، به جشنواره معرفی شوند. عکس های این بخش برای عموم شرکت کنندگان قابل رویت است. آثار این بخش از طریق اینستاگرام باید ارسال شوند.

۳/ تعریف بخش عکس نوشت

 شکلی از همراهی عکس و متن در کنار یکدیگر که به تولید روایت‌های کوتاه داستانی از عکس‌های پذیرفته شده در دوره سوم این جشنواره می‌انجامد و در آن عکس به عنوان منبع الهام نویسنده بوده، زبان درون عکس، پشت عکس و ذهنیت نویسنده منجر به تولید اثری با هویت مستقل می‌شود، اثر خلق شده داستانی است که الزاما ارتباطی با واقعیت عکس ثبت شده ندارد و صرفا اثری است داستانی و مستقل. آثار این بخش از از طریق سایت جشنواره باید ارسال شوند.

آیین‌نامه:

۱ – شرکت تمامی عکاسان آماتور و حرفه‌ای از سراسر ایران در این جشنواره آزاد و مغتنم است.
۲ – جشنواره جهت افزایش بار آموزشی خود و کمک به ایجاد حرکتی فرهنگی، اقدام به برگزاری یک اردوی عکاسی برای عکاسان غیرمشهدی در آبان ماه سال جاری می‌کند. عکاسان در این اردو به مدت چهار شب میهمان جشنواره هستند و تمامی هزینه‌های اقامت آن‌ها بر عهده جشنواره است.
۳ – ثبت نام و حضور در اردو رایگان است و هیچگونه هزینه‌ای به عنوان حق ثبت نام نخواهد داشت.
۴ –جزییات چگونگی ثبت نام برای اردو و ارسال رزومه جهت بررسی و دعوت، متعاقبل در اطلاعیه های بعدی دبیرخانه اعلام خواهد شد.
۵ – شرکت در جشنواره، محدود به عکاسان اردو نیست، دیگر عکاسان از هر نقطه این کشور، فارغ از حضور یا عدم حضور در اردوی جشنواره، حق شرکت و رقابت برابر را دارند.
۶ – تمامی عکاسان از تمامی شهرها جهت شرکت در جشنواره باید ابتدا ثبت نام اولیه و مقدماتی را در سایت رسمی جشنواره به نشانی www.aqaks.ir انجام داده و پس از sign up، نام کاربری و رمز عبور خود را برای تمامی مراحل بعدی جشنواره نزد خود حفظ کنند.
۷ – آثار ارسالی در بخش مستند و عکس‌نوشت فقط از طریق سایت جشنواره بارگذاری و ارسال می‌شود و نیازی به ارسال پستی بر روی CD یا ارسال پرینت یا چاپ اثر نیست.
۸ – در بخش عکس‌های تلفن همراه، نیاز به بارگذاری در سایت جشنواره نیست و لازم است عکاسان آثار خود را در صفحه شخصی‌شان در محیط اینستاگرام بارگذاری نموده و با ایجاد هشتگ #aqaks95 در قسمت کپشن و یا در قسمت کامنت‌های هر عکس، آن را برای ورود به جشنواره مشخص نمایند. تمامی عکس‌هایی که از این هشتگ برخوردار باشند، جهت داوری، به داوران معرفی خواهد شد، لذا محدودیتی برای تعداد اثر ارسالی توسط عکاس در این بخش وجود ندارد و تعداد اثر آپلود شده در این بخش آزاد است.
۹ – برای شرکت در بخش عکس های تلفن همراه، لطفا حساب کاربریتان در اینستاگرام، پابلیک (عمومی) باشد، چرا که مطابق قوانین اینستاگرام، عکس هایی که توسط حساب های پرایوت (خصوصی) بارگزاری و هشتگ می شوند، فقط برای خود آن کاربر قابل رویت است و ما امکان دیدن آن عکس را نداریم. لذا از پابلیک بودن حساب های کاربری تان در اینستاگرام اطمینان داشته باشید.
۱۰ – محدودیتی در سال تولید اثر نیست و عکاسان می‌توانند آثار گذشته خود را که منطبق با موضوع است نیز در هر دو بخش به جشنواره معرفی کنند. همچنین آن دسته از عکس‌ها که در سه دوره گذشته جشنواره مورد پذیرش داوران قرار نگرفته، نیز حق شرکت در دوره چهارم را دارند.
۱۱ – عکس‌های ارسالی برای بخش «مستند» و «تلفن همراه» می‌ بایست با محوریت زیارت – شامل زیارت تمامی اماکن متبرکهف حرم های امامان معصوم، حرمین شریفین، امام زاده ها و تمامی عبادت گاه های ادیان الهی – ثبت شده باشند.
۱۲ – ویرایش عکس‌ها نباید به مرزهای گرافیک، تصویرسازی، و حذف بعد و پرسپکتیو نماها بیانجامد. لازم به ذکر است تراز نور و کنتراست، تنظیم و کنترل رنگ، کراپ، پاسپارتو، اعمال یا کاهش گرین، تقویت شارپنس، به‌شرط این‌که جنبه اسنادی آثار را از میان نبرد، آزاد است.
۱۳ – در این جشنواره رقابت میان تک عکس و مجموعه عکس صورت می‌گیرد.
۱۴ – هر عکاس می‌‌تواند در بخش «مستند» ۱۰ اثر (۱۰ تک عکس) و ۲ مجموعه عکس به دبیرخانه ارسال کند. فیلد ارسال تک عکس و مجموعه عکس در سایت جشنواره، از یکدیگر مجزا است و سهمیه آن نیز، مستقلا برای تک عکس و مجموعه عکس.
۱۵ – مجموعه عکس‌های ارسالی می‌توانند از ۲ تا ۸ فریم برخوردار باشند.
۱۶ – چیدمان چند عکس در یک قاب، از نگاه دبیرخانه مجموعه عکس قلمداد می‌شود نه تک عکس.
۱۷ – در بخش عکس‌نوشت، شرکت کنندگان می‌توانند حداکثر روی ۵ عکس از میان آثار راه یافته به جشنواره سوم(عکس‌های جشنواره سوم در بخش گالری سایت جشنواره قابل دسترسی است) متن روایی خود را که حداکثر چهارصد کلمه باشد، به نگارش درآورند. سپس متن خود را در فضای مشخص شده در سایت جشنواره، کپی و بارگذاری نمایند و عکس مورد نظر را نیز در همان قسمت انتخاب و الصاق کنند. عکس انتخابی حتما باید از دوره سوم این جشنواره باشد.
۱۸ – عکس‌های ارسالی برای بخش مستند می‌‌توانند رنگی یا مونوکروم باشند و با هر قالبی ثبت شده باشند اما در نهایت باید به صورت یک فایل Jpeg که اندازه ضلع بزرگ آن حداقل Pixel1500 (در عکس‌های افقی Width =1500 Pixel و در عکس‌های عمودی Height =1500 pixel باشد) و حجم فایل ارسالی از ۲ مگابایت تجاوز نکند، ارسال شوند. D.p.i عکس‌ها را تغییر ندهید و با همان رزولوشنی که دوربین شما خروجی می‌دهد، ارسال نمایید.
۱۹ – آثار از طریق ویدئو پروجکشن برای داوران نمایش داده خواهد شد و نهایت دقت در کالیبراسیون نمایش تصویر صورت خواهد گرفت.
۲۰ – شرکت کننده در جشنواره به عنوان عکاس و مالک اثر شناخته می‌شود و مسؤولیت هرگونه دعوی در باب مالکیت اثر از عهده جشنواره خارج است.
۲۱ – پس از داوری آثار و در صورت راهیابی اثر به بخش مسابقه مستند، و عکس‌های تلفن همراه، سایز بزرگ عکس جهت ارائه در نمایشگاه و چاپ کتاب از عکاس مطالبه می‌شود و بدیهی است عدم تحویل سایز مناسب در مهلت مقرر، منجر به حذف عکاس از فهرست پذیرفته شده گان، حذف عکس از جشنواره و کتاب و عدم تعلق حق‌التألیف خواهد شد.
۲۲ – برگزار کننده حق استفاده از آثار ارسالی را برای مصارف فرهنگی با حفظ حقوق معنوی عکاس خواهد داشت و چنانچه منفعت مالی از این راه حاصل شود، طبق یک قرارداد رسمی حق‌الزحمه صاحب اثر به وی پرداخت خواهد شد.
۲۳ – آثار راه یافته به بخش مسابقه مستند، تلفن همراه و عکس‌نوشت، در قالب کتاب نفیسی به چاپ خواهد رسید و به جهت اهداف آموزشی جشنواره، یک نسخه از این کتاب به پذیرفته شده گان جشنواره اهدا خواهد شد.
۲۴ – آثار راه یافته به بخش مسابقه در قالب نمایشگاهی حرفه ای در نگارخانه رضوان مشهد در بهمن ماه سال جاری بر روی دیوار خواهد رفت و سپس در دیگر شهرستان های کشور برگزار خواهد شد.
۲۵ – شرکت کنندگان باید آثار خود را تا حداکثر پایان روز ۱۹ آذر ۱۳۹۵ از طریق سایت جشنواره بارگذاری نمایند و این زمان به رسم تمامی جشنواره های قبلی ما، به خاطر احترام به قوانین و پایبندی به نظم، به هیچ عنوان تمدید نخواهد شد.
۲۷ – ارسال آثار به معنای پذیرش تمامی مقررات این جشنواره است.

جوایز:

مبلغ دو میلیون و پانصد هزار ریال حق‌التألیف به هر تک عکس پذیرفته شده در بخش مستند و موبایلی
مبلغ چهار میلیون ریال حق‌التألیف به هر مجموعه عکس پذیرفته شده در بخش مستند
مبلغ دو میلیون ریال حق‌التألیف به هر عکس‌نوشت پذیرفته شده

عوامل جشنواره:
رییس ستاد جشنواره:
علی ثابت‌نیا

مدیر دبیرخانه: سجاد مصلی
مدیر سایت: مهدی کمیلی
مدیر اردوها: حمید سبحانی
پشتیبانی سایبری و فنی: حسین روکی
پشتیبانی فنی بخش تلفن همراه: محسن اعتضادی
گرافیست: مریم جعفری
عکاس: سیدعلی حسینیان‌نسب

گاه‌شمار:

آغاز به کار جشنواره: نیمه شهریور ۱۳۹۵
ثبت نام اردو: مهر ۱۳۹۵
برگزاری اردو: نیمه آبان ۱۳۹۵
مهلت ارسال اثر: ۱۹ آذر ۱۳۹۵ (تمدید نمی‌شود)
داوری: دی ۱۳۹۵
نمایشگاه: بهمن ۱۳۹۵

دبیرخانه جشنواره: مشهد، احمدآباد، خیابان عدالت ۱۸، شماره ۱/۹
تلفن: ۳۸۴۷۲۸۷۳-۰۵۱ (ساعات پاسخگویی: ۹ تا ۱۴)

نشانی سایت جشنواره جهت ثبت نام و ارسال آثار:
www.aqaks.ir

 

غیر از آفرینش هنری و ادبی، به دغدغه بیشتر نیاز ندارید. در صورت تمایل، ثبت نام، ترجمه متن یا اطلاعات و وایز هزینه شرکت در فراخوان های بین المللی برای شما انجام می شود. برای اطلاع از جزئیات هر یک از خدمات زیر، روی آن کلیک کنید

 

دسته بندی ها: فراخوان ادبی, فراخوان رایگان, فراخوان هنری

دیدگاه ها