جستجو
فراخوان همایش استاد علی محمد اصفهانی «کاشی ساز و نقاش روی کاشی در دوره قاجار»

فراخوان همایش علمی استاد علی محمد اصفهانی منتشر شد.

  • مهلت ارسال چکیده مقالات: ۱۵ مهر ۱۳۹۸

به گزارش فستیوارت بر اساس خبر منتشر شده توسط روابط عمومی فرهنگستان هنر، همایش علمی استاد علی‌محمد اصفهانی، کاشی‌کار و نقاش برجسته دوران قاجار، دی‌ماه ۱۳۹۸در فرهنگستان هنر برگزار می‌شود. «همایش استاد علی‌محمد اصفهانی» با تمرکز بر آثار به‌جای‌مانده از این استاد نامدار به همت فرهنگستان هنر و با همکاری دانشگاه هنر کاشان، دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان، خانه سفال و شهرداری اصفهان، دی ماه ۱۳۹۸برگزار می‌شود.

معرفی همایش

  • استاد علی‌محمد اصفهانی از مشهورترین و پرکارترین هنرمندان طراح، نقاش و کاشی‌کار طراز اول اواخر دوره قاجاریه است که در تهران و اصفهان زندگی کرده و آثار بسیاری از جمله تابلوهای کاشی، ظروف و گلدان و کاشی‌های قالبی و اشیای تزیینی از او به جای مانده است. او در سال ۱۳۰۱هـ ‌.ق با توصیه رئیس اداره پست و تلگراف‌خانه دارالخلافه، به تهران عزیمت و کارخانه کاشی‌کاری در کنار دروازه شاه‌عبدالعظیم برپا می‌کند که تولیدات این کارخانه جزو بهترین نمونه‌های کاشی‌کاری در تاریخ هنر ایران به حساب می‌آیند. از آثار مشهور ثبت‌شده به نام او می‌توان به کتیبه و کاشی‌کاری مسجد نظام‌الدوله و کتیبه سراسری ایوان ورودی حرم حضرت عبدالعظیم(ع) از صحن عتیق اشاره کرد. نمونه‌هایی از آثار استاد علی‌محمد اصفهانی در موزه‌های مشهور دنیا نگه‌داری می‌شود.

محورهای همایش

  • محورهای این همایش عبارت‌اند از: زندگی و آثار استاد علی‌محمد اصفهانی؛ معرفی همکاران و شاگردان؛ بررسی رساله عملی علی‌محمد اصفهانی؛ تکنیک‌ها، فنون و روش‌های تولید کاشی؛ شیوه‌های شخصی، سبک و ابداعات علی‌محمد اصفهانی در حوزه کاشی‌‎کاری؛ مضامین و موضوعات آثار؛ جایگاه و تأثیر علی‌محمد اصفهانی در کاشی‌کاری دوره قاجار؛ مطالعه آثار با رویکرد نشانه‌شناسی، روایت‌شناسی و اسطوره‌شناسی و…؛ و بررسی آثار علی‌محمد اصفهانی در موزه‌های داخل و خارج.

اعضای همایش

  • مهدی مکی‌نژاد دبیر علمی این همایش است و آقایان عباس اکبری، علیرضا بهارلو، کیانوش معتقدی، هادی سیف، محمدرضا ریاضی و سعید خاک‌نگار مقدم، نیز اعضای هیئت‌علمی این همایش را تشکیل می‌دهند.
ارسال آثار
  • علاقه‌مندان می‌توانند چکیده مقالات خود را تا ۱۵ مهر و اصل مقالات را تا ۱۵ آذر ماه به نشانی پست الکترونیکی alimohamad.kashi@gmail.com و یا به نشانی خیابان ولیعصر، پایین‌تر از تقاطع خیابان طالقانی، پلاک ۱۵۵۲، فرهنگستان هنر، معاونت پژوهشی، ارسال کنند.

 

فقط به آفرینش اثر فکر کنید!

فستیوارت ثبت نام شما را انجام می‌دهد.

می‌توانید از خدمات ویژه‌ی «دپارتمان‌های تخصصی فستیوارت» برای ثبت‌نام، واریز و دریافت هزینه‌های ارزی، ترجمه‌ی متون ادبی، طراحی پورتفولیو، پوستر و … استفاده کنید.

اینجا کلیک کنید.
این خبر را برای دیگران بفرستید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب مهم این صفحه