جستجو

فراخوان «المان‌های نوروزی ۹۶» توسط ستاد جشنواره بهار فیروزه‌ای منتشر شد.

■مهلت: ۱۷ دی■

ابرهای پرباران، در گرماگرم تابش آفتاب نوروزی، آسمان کبود زمستان را آب و جارو خواهند کرد تا مردمانی مهربان که همسایه امام مهربانی‌هایند، بهار را زیر گنبدی فیروزه‌ای به تماشا بنشینند. زمستان رازآلود، بهاری بهجت‌انگیز در پی می‌آورد که در آن، شادکامی خانه‌تکاندن و دید و بازدید رفتن با برکت میزبانی از مهمانان امام هشتم به اوج می‌رسد. و در گرماگرم این جشن بشکوه مهربانی و مردم‌داری، هنرمندان هویت‌باور و نوآور در پایتخت دل‌های عاشق، دست به کار کارستانی می‌زنند که چشم به تلألؤ آیات جان‌پرور خدای خلاق علیم دوخته است.

 

ستاد جشنواره بهار فیروزه‌ای ۹۶، همزمان با انتخاب مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی در سال ۲۰۱۷، مفتخر است امسال نیز برای فضاآرایی هنری مشهد، در دو فراخوان جداگانه «المان‌های نوروزی» و «تزیینات شهری و گرافیک محیطی» پذیرای آثار هنرمندان گرانقدر باشد. فراخوان تزئینات شهری و گرافیک محیطی در پایان آذرماه و با هدف انتخاب و تولید آثار بیشتری در قالب‌های متنوع منتشر خواهد شد و هنرمندان رشته‌های مختلف می‌توانند آثار خود را با بهره‌گیری از تکنیک‌ها و مواد گوناگون در این فراخوان شرکت دهند. اکنون ستاد جشنواره در اولین فراخوان بهار فیروزه‌ای ۹۶، آماده دریافت آثار محیطی اعم از حجم، المان، چیدمان، هنر محیطی، هنر تعاملی، نور و… در چارچوب شرایط اعلامی و با ویژگی‌های ذیل است:

– تناسب با «محورهای موضوعی» و «اولویت‌های ساختاری» (بندهای الف و ب فراخوان)

– زیبایی و زیباسازی چهره‌ی شهر

– گویایی و توان برقراری ارتباط با مخاطب عمومی

– برخورداری از حس شکوفایی، طراوت و تنوع رنگی متناسب با فصل بهار

– نو بودن در محتوا و فرم؛ پرهیز از ایده‌های تکراری

– قابلیت اجرای بهینه و تولید کیفی

– برخورداری از هویت ملی و دینی و پرهیز از شخصیت‌پردازی و فضاسازی برگرفته از فرهنگ بیگانه

 

الف) محورهای موضوعی

 

۱٫ مشهد، جانِ جهان:

مشهد ۲۰۱۷، پایتخت فرهنگی جهان اسلام/ محبت امام رضا (ع)، تجلی وحدت مذاهب اسلامی/ رنگین کمان حضورِ زائران، از ملیت‌ها و قومیت‌های گوناگون/ عالم آل محمد (ص)، الگوی گفتگو با ادیان/ حرم امام رئوف، پناهگاه و امید مبارزان و محرومان جهان/ جلوه‌های متنوع سفر به مشهد و زیارت از سراسر جهان/ و…

 

۲٫ پاس‌داشت مقام مادر و منزلت پدر (با توجه به همزمانی روز مادر و روز پدر با نوروز امسال):

خانواده ایرانی، با نشاط و پویا/ نیکی و احترام به والدین/ کانون گرم خانواده با حضور مادر و پدر/ و …

 

۳٫ خاطره‌های مشترک

خاطره‌های شیرین عمومی مرتبط با پنج موضوع مدرسه، خانواده، کار، سفر و زیارت

 

 

۴٫ فرهنگ شهروندی

فرهنگ میزبانی و زائرپذیری/ اخلاق حسنه میان شهروندان و احترام به حقوق هم‌شهری‌ها/ حقوق و وظایف شهروند مسئولیت‌پذیر/ و …

 

 

۵٫ بهار و موضوع آزاد

بهار و سنت‌های حسنه نوروزی/ و هر طرح خلاقانه دیگری مشروط به داشتن هویت بومی.

 

 ب) اولویت‌های ساختاری

۱٫ استفاده خلاقانه از فضاهای عمرانی و محیط‌های شهری مشهد و ترجیحاً طراحی متناسب با نقاط مشخص (میادین و گذرگاه‌های) شهر مشهد

۲٫ استفاده از عنصر حرکت و ویژگی‌های تعاملی (مشارکت کاربران، بازی و سرگرمی و…)

۳٫ استفاده از فرم‌های بصری هنرهای ایرانی و عناصر معماری بومی (کاشی، آجر، آینه و…) و استفاده از هویت بصری مشهد ۲۰۱۷

۴٫ بهره‌مندی از درون‌مایه‌ی طنز

 

ج) آیین‌نامه پذیرش آثار

در جشنواره بهار فیروزه‌ای ۹۶ توجه ویژه‌ای به هنرمندان جوان و به ویژه هنرمندان عزیزی که تا کنون در استقبال از بهار سال‌های گذشته اثر منتخبی نداشته‌اند، شده است. برای این منظور آثار هنرمندان به یکی از سه روش زیر دریافت می‌شود:

۱٫ آثار هنرمندانی که در سال‌های قبل در فراخوان شرکت کرده و تاکنون طرح‌های اجرا شده داشته‌اند، بدون بررسی در هیئت انتخاب اولیه، به مرحله نهایی داوری ارسال می‌شود.

۲٫ هنرمندانی که تا کنون در فراخوان‌های استقبال از بهار مشهد اثر منتخب نداشته‌اند، اما در جشنواره امسال در کارگاه‌های محتوایی و هنری دبیرخانه جشنواره حاضر می‌شوند نیز، با توجه به آشنایی دقیق‌تری که با دیدگاه‌های دبیرخانه و کارشناسان کارگاه‌ها در فرآیند ایده‌پردازی و طراحی آثار پیدا می‌کنند، آثارشان به طور مستقیم وارد مرحله داوری خواهد شد.

۳٫ آثار عموم هنرمندانی که تا کنون در فراخوان‌های استقبال از بهار مشهد اثر منتخب نداشته‌اند ابتدا در هیئت انتخاب اولیه بررسی شده و در صورت تایید، به مرحله داوری ارسال خواهد شد و فرصت رقابت با سایر آثار را حتی به‌عنوان پنج اثر برگزیده نهایی خواهند یافت. در عین حال، آثار این دسته از هنرمندان در صورتی که توسط هیات داوران برگزیده نشود، فرصت گزینش مجددی توسط هیات انتخاب خواهند داشت تا در صورتی که برخی از این آثار متناسب با نقطه محلی ویژه‌ای در شهر طراحی شده باشد، با قید دو نکته برای اجرا به دبیرخانه ارجاع شوند: اول این که این آثار جزو ۳ اثر برگزیده نهایی نخواهد بود. و دوم آن که هزینه ساخت این آثار تا سقف ۱۰۰میلیون ریال برآورد خواهد شد.

 

د) شرایط و مقررات ارسال آثار

۱٫ آثار ارسالی باید در چارچوب ویژگی‌های مطرح شده در فراخوان، ذیل «محورهای موضوعی» و ترجیحاً با توجه به «اولویت‌های ساختاری» ذکر شده، باشند.

۲٫ در تعداد طرح‌های ارسالی ‌محدودیتی وجود ندارد با این وجود دبیرخانه جشنواره، توازن تعداد آثار منتخب در هر چهار محور موضوعی فراخوان را در نظر داشته و به هنرمندان توصیه می‌کند به مضامین و محورهای موضوعی جدیدتر توجه ویژه داشته باشند.

۳٫ هنرمندان می‌توانند در مرحله اول، طرح خود را در قالب ماکت و یا تصویر ارائه کنند. (ارائه ماکت ترجیح دارد). همچنین ارائه‌ی فرم اطلاعات هنرمند و اثر الزامی است. هنرمند بایستی ماکت یا پوستر اثر خود را از طریق پست یا مراجعه حضوری (به نشانی مشهد، بوستان کوهسنگی، نگارخانه چارسوق، دبیرخانه جشنواره‌ی بهار فیروزه‌ای) در تاریخ مقرر تحویل نماید.

۴٫ فرم اطلاعات اثر باید به صورت تایپی و شامل موارد ذیل باشد: نام و نام‌خانوادگی/ شماره‌ی ملی/ شماره‌های تماس (ثابت و همراه)/ نشانی محل سکونت/ آدرس پست الکترونیک/ محور موضوعی و شاخصه‌ی ساختاری مرتبط/ ترجیحاً عنوان اثر.

۵٫ از درج نام پدیدآورنده بر روی تصویر یا ماکت اثر خودداری شود. اما درج عنوان برای اثر و توضیح مختصری درباره‌ی اثر بلامانع است. به ازاء هر اثر یک کد پذیرش اعلام خواهد شد که مبنای پیگیری در مراحل بعدی خواهد بود.

۶٫ تصویر اثر باید پوستری شامل سه عکس از زوایای مختلف ماکت یا نمای سه‌بعدی طرح باشد، به نحوی که تمام ابعاد و زوایای اثر، رنگ و بافت آن قابل مشاهده باشد. هر پوستر باید در ابعاد ۵۰ در ۷۰ سانتی‌متر (افقی) با کیفیت ۳۰۰Dpi ، در فرمت jpg و به صورت RGB تهیه شده و پس از پرینت، ترجیحاً روی فوم‌بورد تحویل شود. باید از قراردادن هرگونه بافت، رنگ و تصویر خام در پس‌زمینه خودداری گردد، اما استفاده از بافت شهری و شبیه‌سازیِ جانمایی فرضی اثر در مبلمان شهری توصیه می‌شود.

۷٫ ضروری است از ارسال آثار تقلیدی و کپی پرهیز شود. در صورتی که ستاد، کپی بودن یک اثر را احراز کند، حق دارد حتی پس از انتخاب اثر، آن را از دور انتخاب یا تولید حذف کند. در صورت الهام‌گیری و گرته‌برداری آزاد از آثار هنری دیگر نیز، هنرمند موظف است تصویر اثر مزبور را نیز ارائه نماید.

۸٫ آثار ارسالی به هنرمندان برگردانده نخواهد شد. مالکیت معنوی آثار «منتخب»، متعلق به شهرداری مشهد خواهد شد و کپی برداری از آن برای هنرمند مجاز نخواهد بود.

۹٫ ستاد جشنواره بهار فیروزه‌ای، در تایید یا رد آثار برای تولید و اکران مختار است. در صورت گزینش اثر در مرحله‌ی نهایی، مسئولیت اجرای آن ترجیحاً با ارائه‌دهنده خواهد بود. اثر هنرمندانی که توانایی‌شان برای ساخت اثر احراز نشود، در صورت توافق از ایشان خریداری خواهد شد.

 

هـ) فرایند بررسی و اجرا

ثبت نام از هنرمندان متقاضی شرکت در کارگاه‌های هنری: ۱۵ آذر تا ۱۹ آذر (این هنرمندان می‌توانند از طریق درگاه‌های اطلاع‌رسانی مرتبط یا اعلام به شناسه تلگرامی @khane_honarmandan فرم ثبت نام در این کارگاه ها و برنامه برگزاری آنها را دریافت نمایند).

برگزاری کارگاه‌های هنری: از ۱۸ آذر تا ۵ دی

ارائه غیرحضوری آثار: از تاریخ انتشار فراخوان تا پایان ساعت اداری ۱۵دی به آدرس دبیرخانه

ارائه حضوری آثار: از ۱۵دی تا پایان ساعت اداری ۱۷دی، دبیرخانه جشنواره

انتخاب آثار توسط داوران و کارشناسان: ۱۸ تا ۲۲ دی

اعلام اسامی منتخبان اولیه از طریق سایت: ۲۳ دی

آنالیز قیمت، سفارش ساخت و مکان‌یابی: ۲۳ دی تا ۱۰ بهمن

اکران شهری: ۲۶ تا ۲۸ اسفند

 

و) جــوایز

در اختتامیه جشنواره بهار فیروزه‌ای ۹۶، بر اساس ارزیابی کارشناسان و داوران و آرای مردمی، به آثار منتخب هدایایی به این شرح اعطا خواهد شد:

به سه اثر برتر در بخش اصلی جشنواره: هر یک  ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال به همراه لوح سپاس

هزینه طراحی سایر آثار منتخب در بخش اصلی: هر یک ۱۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال به همراه لوح سپاس

(بدیهی است هنرمندانی که تمایلی به ساخته شدن اثر خود نداشته باشند، مشمول دریافت این هزینه نخواهند بود)

• از هنرمندان گرانقدر دعوت می‌شود اطلاعیه‌های بعدی ستاد را از درگاه‌های ذیل دریافت کنند:

پایگاه اینترنتی art.mashhad.ir

کانال تلگرامی @honar_mashhad

 

 

برگزارکننده: مدیریت امور هنری معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد

نشانی دبیرخانه: مشهد، بوستان کوهسنگی، نگارخانه چارسوق

تلفن تماس: ۰۵۱-۳۸۴۷۰۱۲۴-۵

پست الکترونیک: art@mashhad.ir

 

پیروز و سربلند باشید

فقط به آفرینش اثر فکر کنید!

فستیوارت ثبت نام شما را انجام می‌دهد.

می‌توانید از خدمات ویژه‌ی «دپارتمان‌های تخصصی فستیوارت» برای ثبت‌نام، واریز و دریافت هزینه‌های ارزی، ترجمه‌ی متون ادبی، طراحی پورتفولیو، پوستر و … استفاده کنید.

اینجا کلیک کنید.
این خبر را برای دیگران بفرستید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب مهم این صفحه